Ministerstvo zdravotnictví se ocitlo v nelehké situaci. Jen pár dní poté, co na jeho návrh proběhlo rozvolnění, dochází k nárůstu počtu nově nakažených a tím i rizikového skóre, podle kterého se řídí protiepidemický systém PES. Vzhledem k tomu, že čísla už tři dny směřují Českou republiku do čtvrtého stupně, měla by se tam také skutečně přesunout. To by znamenalo opětovné uzavření restaurací a obchodů. Jenže se zdá, že tomu vláda chce za každou cenu zabránit.
Problém jménem Blatný
První vlaštovky se začaly ukazovat už ve dnech po rozvolnění, kdy se ráno zveřejněné rizikové skóre během dne různě propočítávalo na základě dodatečných výsledků testů. Obvykle pak skončilo o několik bodů níže. Bohužel to celé působilo netransparentně a někteří odborníci začali mluvit o podivných machinacích.
K nim se nyní přidal také vědec Jan Kulveit působící na univerzitě v Oxfordu, který se zabývá globálními riziky epidemií. Právě on přispěl v minulosti několika doporučeními české vládě na základě praxe ve světa. Řada z jeho návrhů pak byla zohledněna. Kulveit je také jedním ze členů týmu, který sestavil systém PES. Teď se ohradil proti tomu, jak s ním vláda nakládá.
“Ministři Blatný a Havlíček se zdá se rozhodli jít cestou rozbití tachometru,” nadepsal Kulveit svůj příspěvek na Facebooku, ve kterém obviňuje vládu z toho, že falšuje čísla, podle kterých má řídit opatření. “Index rizika, který je součástí PES, je v pásmu které by se dalo nazvat “vysoké nebezpečí,” a spíše stoupá. To docela dobře odpovídá rizikovosti situace, kde pokles epidemie skončil a vracíme se bohužel k růstu, který se nejdřív projevuje na indikátorech jako R nebo růst pozitivity,” vyjadřuje Kulveit názor, že situace v České republice se rychle zhoršuje. Podle něj má v této chvíli přijít na řadu brzdění. “Místo toho se, zdá se, vláda plánuje předělat index rizika tak, aby ukazoval nižší číslo. Tento postup bych přirovnal k rozbití tachometru – rozbitý tachometr ukazuje nižší než skutečnou rychlost.“
Přijdou skutečné škody
Jan Kulveit upozorňuje na hloupost takového přístupu, protože vláda si rozbíjí pouze ukazatel, který něco, v tomto případě epidemii, měří. “Pokud si v autě upravíte ručičku tak, že ve 180 bude ukazovat 140, sice uvidíte 140, ale pojedete pořád 180. Riziko bouračky na náledí bude odpovídat stoosmdesátce, a s matoucím údajem z rozbitého tachometru bude spíš větší,” uvádí Kulveit.
Vědec upozorňuje, že pokud si budeme myslet, že nám nic nehrozí, neznamená to jakékoliv reálné snížení rizika, ba právě naopak. Špatný vývoj pak přinese opravdové škody, skutečné mrtvé, lidi bez práce a tady už nepůjde jen o číslo. “Mrtvým po bouračce nepomůže, že na upraveném tachometru bylo jen 140.“
Svůj příspěvek Kulveit uzavírá otázkou, zda tímto způsobem chce Ministerstvo zdravotnictví mást veřejnost, samo sebe, nebo obojí.
Foto: Freepik