Singapur je pojem sám o sobě- buď ho milujete nebo nenávidíte. Ale pokud při příjezdu do tohoto velkoměsta očekáváte takovou tu typickou Asii, budete velmi překvapeni. Ne nadarmo se o Singapuru říká, že je výspou západní civilizace v Orientu.
Řád, pořádek a přísná hygiena- jsme vážně v Asii?
Každý, kdo zavítal do Asie, se jistě setkal s poněkud laxnějším pojetím života snad ve všech směrech, ať už se jedná o služby nebo přístup k času či hygieně. Ačkoli pro nás zápaďáky může být příjemnou změnou trochu zpomalit z našeho hektického života a chvíli mít všechno tak trochu na háku, v Singapuru něco takového rozhodně nečekejte. Typický obyvatel tohoto města je ambiciózní a precizní workoholik ženoucí se za úspěchem a postavením. Společenská prestiž je zde na prvních příčkách hodnot a následné utrácení těžce vydělaných peněz je samozřejmostí. Zároveň se tady ale nesetkáte s odvrácenou stranou tohoto životního stylu, na jakou jsme zvyklí my. Všude je čisto, lidé jako ze žurnálu, kam se podíváme, tam je vidět pevně stanovený řád.
Z nuly na sto, ale za tvrdých podmínek
Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii, vznikl v roce 1819 jako obchodní základna Britského impéria a i přes těžké začátky se brzy vypracoval na nezávislý a velmi silný stát. Dnes je jedním ze čtyř asijských tygrů, prosperujících převážně ze zahraničního obchodu. K tomu však vedla trnitá cesta plná pevných pravidel, omezení lidských práv a leckdy až absurdních zákonů. Obyvatelé však byli ochotní tuto cenu podstoupit výměnou za vidinu blahobytu a lepších životních podmínek. Pro nás možná nepochopitelné, ale v tomto případě se dřina a zatnutí zubů skutečně vyplatilo. Singapuru se dnes, mimo jiné, přezdívá také „město pokut“. Policii tam potkáte opravdu na každém rohu, ale ne jako pasivní kulisu města, ale aktivní strážce pořádku.
Úplatky nezkoušejte
Policisté jsou však také velmi ochotní kdykoli pomoci, umí skvěl anglicky a nenechají nikoho na holičkách. Ovšem pouze za předpokladu, že dodržujete všechna pravidla a zákony, které vám jsou připomínány na všudypřítomných cedulích. Jejich porušení se velmi přísně trestá a rozhodně nezkoušejte policisty uplácet. Pokud jste například zvyklí plivat žvýkačku přímo na chodník, v Singapuru vám za to hrozí výprask rákoskou. Na druhou stranu, mnoho let byl v Singapuru uzákoněn zákaz prodeje žvýkaček vůbec a dnes je dostanete pouze v lékárnách, takže když nějakou seženete, přece ji nebudete plivat kolem sebe.
Zákony poněkud zábavnější než u nás
Samozřejmě takové ty nám známé a logické zákony jsou v platnosti i v Singapuru. Tam si ale také musíte dát pozor na splachování veřejných toalet, které je kontrolováno a postihováno. Vyvarujte se také močení ve výtazích či orálnímu sexu, pokud ovšem není předehrou k pohlavnímu styku. Je zákaz konzumování potravin na ulici, protože byste mohli nadělat nepořádek. Určitě se vyhněte předcházení ostatních na eskalátorech a pokud jste věřící, rozhodně tam nikoho nezkoušejte dostat na svou víru čtením z Bible. To je jen pár příkladů, na to se při návštěvě Singapuru zaměřit, ale i tak určitě stojí za návštěvu a buď bude vaše první a poslední, nebo se tam budete rádi vracet.
Foto: Shutterstock, zdroj: Lifestyleasia, EDB, VisitSingapore
Tak s takovou mi muže velmi slušně řečeno Singapur políbit pozadí!To už radši Čína, tam stačí držet ustřední politickou a idelogickou lini strany a vlády a je fajn – což pro mně jako klasického levičáka není žádný problém!!!!!!!!
V Singapuru je kontinuita již od 2 světové války. Tam nenastala proluka pro rozkrádání a různých pochybných restitucí a divoké privatizace . Holt ta ASIE si váží práce předešlých režimů.