![](https://www.mix24.cz/wp-content/uploads/2023/08/chorvatsko-3.jpg)
Některé země začínají velmi vážně řešit problematiku takzvaného přehnaného turismu. Jde o situaci, kdy se do oblíbených letovisek přes prázdniny nahrnou obrovská kvanta turistů, na které není tamní infrastruktura připravena. To potom způsobuje závažné problém, zejména pak místním obyvatelům, kteří toho mají plné zuby.
Místní už se bouřili
První země proto proti tomuto fenoménu zasahují. Jde například o Španělsko a Itálii, kde od roku 2025 vstupuje v platnost regulace krátkodobých pronájmů. Jde o typ ubytování, kterého využívají zejména Češi. Těm sice v posledních letech vzrostla kupní síla, takže už si dovolené v těchto destinacích mohou dovolit, ale stále jsou odkázáni právě na nejrůznější apartmány nebo ubytování v soukromí.
Jenže jde o to, že turistická letoviska s rozvojem tohoto typu ubytování nepočítala. Když se plánuje rozvoj obce, přidělí se určité licence hotelům či penzionům, aby byl počet ubytovacích kapacit limitován. Pokud si ale každý rozjede nějaké to ubytování v soukromí, je to pro řadu měst doslova katastrofa. Vede to mimo jiné k vylidňování, protože v objektech už nebydlí místní, ale pouze turisté. A ti po sezóně odjedou, přičemž daná lokalita pak řeší opačný problém.
Zejména Itálie zavedla poměrně tvrdá opatření, kdy každý pronajímatel musí mít ke svému objektu národní identifikační číslo. To přitom dosud mnozí amatérští ubytovatelé neměli. Teď o něj budou muset požádat a je otázkou, zda ho dostanou. Bez něj to už ale nepůjde, protože se bude muset uvádět i v inzerátech, aby měly úřady absolutní kontrolu. Kdo se tím nebude řídit, dostane pokutu 5000 euro, tedy přibližně 125 tisíc korun. To je pro malé podnikatele dostatečná sankce k tomu, aby uposlechli.
![](https://www.mix24.cz/wp-content/uploads/2023/07/italie-2.jpg)
Nahraje to hotelům
Ti pochopitelně protestují, ale nebude jim to nic platné. Všeobecně se počítá s tím, že někteří z nich to prostě vzdají a svůj objekt již pronajímat nebudou. Jsou tu totiž ještě další nařízení, která je potřeba nově plnit a která nejsou vůbec jednoduchá.
Předně bude muset každé ubytovací zařízení splňovat přísné bezpečnostní a protipožární normy jako hotely. Nově platí také zákaz samoobslužného přihlášení a odbavení. Majitel ubytování nebo nějaký jeho zástupce vás vždy bude muset přijmout osobně.
Čtěte také: Chorvatsko je naprostý propadák. Čech po návratu popsal, co se tam letos dělo. Už se tam nikdy nevrátí
To celé bude mít zcela jistě za následek úbytek ubytovacích kapacit, přičemž se všeobecně očekává, že to bude hrát do karet profesionálním poskytovatelům ubytování, jako jsou hotely, které budou moci své služby zdražit.
Foto: Shutterstock, zdroje: Guestkey, Novinky