Slovo mumie si každý z nás okamžitě spojí se Starověkým Egyptem. Egypťané věřili na nutnost zachování lidského těla, aby se duše i fyzická síla měly kam navracet. Rychlý rozklad těla tomu ale nepomáhal, proto sázeli na mumifikaci, leč je to náročný proces.
Proces byl po staletí vylepšován a celému světu je jasné, že Egypťané v tom byli profesionální. Nám se tak nabízí možnost spatřit více několik tisíc let staré egyptské obyvatele. První mumifikace v Egyptě byly prováděny již 3500 let př. n.l.
Nejen Egypťané mumifikovali
Po dlouhé věky se lidstvo domnívalo. Že Egypťané byli průkopníci v celém procesu mumifikování. Nicméně bylo dokázáno, že oni první, kdo takto pohřbívali zesnulé osoby, nebyli. Evropané byli prvními, kdo s tímto stylem pohřbívání prorazil. A jak se na to přišlo?
Archeologický průlom
Vědcům se v nedávné době podařilo objevit ztracené fotografie a filmy, které dokazují zcela nečekané a nezpochybnitelné nové informace. Na tamních snímcích, které ukazují portugalské údolí Sado, jsou viděny pozůstatky lidí až z období mezolitu. Ti žili před neuvěřitelnými 8000 lety. Fotografie byly pořízeny v 60. letech 20. století.
Snímkům a nálezům tehdy nebyla věnována přílišná pozornost. Vše bylo převezeno do Národního muzea a nikdo se ničím dále více nezaobíral.
Důkazy potvrzeny
Důkazy, které teprve znamenaly nová fakta, přišly až díky archeologovi Manuelu Farinhy dos Santose. Ten se sice tehdejších vykopávek a prací neúčastnil, nicméně byl pracovníkem Národního muzea a dané filmy skončily v jeho rukou.
Švédská archeoložka Rita Peyroteo-Stjerna společně se svým týmem snímky a ostatky zanalyzovala a všichni společně došli k závěrům, že lidé, jejichž ostatky se v onom portugalském údolí našli, byli s největší pravděpodobností účelně mumifikováni.
V tomto případě by se jednalo o první důkaz evropské mumifikace z období mezolitu a zároveň se může jednat o nejstarší mumifikaci na světě. Do této chvíle držela pomyslný rekord mumie z Chile, stará přibližných 7000 let.
Foto: Shutterstock (Lisabon, Portugalsko – 29. července 2017: Strašidelná dětská mumie v muzeu Carmo Conventú, zdroj: Livescience, Cambridge
Aspon něčím se můžou Portugalci chlubit!!!!!!!!!