Victor Lustig byl jeden z nejznámějších amerických podvodníků. Za svůj život si přisvojil asi 47 různých identit, včetně titulu „hrabě“. Historie ho dodnes zná jako muže, který prodal slavnou Eiffelovu věž a to dokonce dvakrát. Kdo ale opravdu byl tenhle mistr podvodu a lží?
I Čech se může „proslavit“ po celém světě
Lustig se narodil v lednu roku 1890 v podkrkonošském městečku Hostinné, brzy mu však naše háje byly příliš malé. Vydal se do světa a rozhodl se pro dráhu profesionálního podvodníka, především na zaoceánských parnících mezi Paříží a New Yorkem. Jeho prvním známým podvodem byl „stroj na peníze“. Oním strojem byla malá krabička, do které se vloží jedna stodolarová bankovka a strojek z nich udělá rovnou dvě. Vložíte-li dvě bankovky, za několik hodin z nich budou čtyři. Fungovalo to jednoduše- Lustig předtím peníze do strojku sám uložil a tak je demonstrativně předvedl jako nově vytištěné. Když se důvěřivec chytil, přemluvil ho Lustig o vklad třeba 5 000 dolarů s tím, že se uvidí za čtyři dny a Lustig mu přinese deset tisíc. Samozřejmě už ho podvedený nikdy neviděl. Případně tento zázrak rovnou prodal a to dokonce několikrát za částku převyšující 45 000 dolarů.
Eiffelovka poprvé, podruhé – prodána
Píše se rok 1925 a Paříž se vzpamatovává z první světové války. Město se znovu staví na nohy a vytváří mnohé obchodní příležitosti a to nejen pro poctivé občany, ale také pro podvodníky. A Lustig vymyslel skutečně mistrný plán na rychlé zbohatnutí. Rozhodl se prodat Eiffelovu věž. V jednoduchosti je krása, proto na to šel poměrně snadně. Jako falešný úředník Ministerstva pošt a telegrafů pozval šest nejvlivnějších a nejbohatších obchodníků na schůzku, kde jim sdělil přísně tajnou informaci- že město již nemá prostředky na provoz a údržbu Eiffelovy věže a rozhodlo se ji prodat. Dnes tato pohádka zní velmi bizarně, ale věž byla původně do Paříže převezena pouze na světovou výstavu v roce 1889 a neměla zůstat trvale. V roce 1909 měla být přemístěna, protože architektonicky nezapadala mezi památky jako je Vítězný oblouk nebo katedrály. Obchodníci tedy této „super tajné“ informaci bez problémů uvěřili. Největší zájem o koupi měl jistý Andre Poisson, který se touto investicí toužil dostat mezi pařížskou smetánku. Lustig mu tedy nabídl, že mu za úplatek 50 000 franků transakci domluví na ministerstvu a za 200 000 franků získá věž. Jakmile však shrábl úplatek, spolu se svým asistentem nasedl do vlaku a z Paříže rychle zmizel. Poisson se cítil tak zostuzen, že nic ani nenahlásil policii. Za měsíc se však Lustig do města vrátil a zkusil Eiffelovku prodat ještě jednou. Tentokrát se ale zájemce napálit nenechal a vše nahlásil policii ještě před uzavřením obchodu. Lustigovi se však podařilo utéci a zatčení se tak, prozatím, vyhl.
Zloděj ve výslužbě na ostrově
Mezi další Lustigovy úspěchy se řadí například jeho obohacení na slavném mafiánovi Al Caponeovi. Přemluvil ho, aby investoval 50 000 dolarů do akcií. Lustig měl u sebe peníze dva měsíce a poté je vrátil s tím, že obchod by nevyšel podle představ. Capone s údivem ocenil Lustigovu čestnost a jako projev díků mu dal pět tisíc. To byl však Lustigův plán od samého začátku. V roce 1934 byl však konečně dopaden, zatčen a odsouzen na 15 let ve slavném vězení Alcatraz. Odpykal si 11 let, nakonec ho však postihl zápal plic a v roce 1947 zemřel ve Zdravotnickém zařízení ve Springfieldu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, SmithsonianMagazine