Koronavirová epidemie si v České republice vybírá krutou daň. V podstatě od podzimu se nepodařilo srazit čísla na úroveň, která umožňuje relativně normální život v omezeném režimu. Přitom okolní státy dokáží epidemii držet na nízkých hodnotách dlouhé časové úseky.
Podobně tomu přitom mohlo být i v Česku, jen kdyby se na podzim neudělala jedna obrovská chyba, které se dopustil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ten, zřejmě ze své nezkušenosti a ve vleku kolegů z vlády, kteří hájili své rezortní zájmy, začal rozvolňovat opatření příliš brzy, a to ve chvíli, kdy byla virová nálož v populaci stále značná.
K tomuto momentu se teď vrátil i epidemiolog a poradce prezidenta republiky Roman Prymula. “Podle mě se stala ta největší chyba na počátku prosince, kdy se začalo rozvolňovat. Přitom v říjnu a listopadu se nám dařilo epidemii brzdit, dostali jsme se na hodnoty kolem tří tisíc nakažených za den,” uvedl Prymula pro server Aktuálně.cz. “Stačilo následně vydržet nějakých čtrnáct dní, teprve potom se měla opatření rozvolňovat a mohli jsme žít v úplně jiné situaci. V lepší, podobně jako v ní žije řada evropských zemí.“
Prymula to přitom neříká jen ze zpětného pohledu. Byl to právě on a další experti, kteří upozorňovali na nebezpečí, jež se pak následně opravdu uskutečnilo. “Opravdu jsem nepochopil, proč se rozvolňovalo, to byla největší chyba. Nové případy potom eskalovaly, což vedlo k nárůstu do závratných výšin až 15 tisíc nakažených za den. Teď sice vidíme nějaký pokles, ale je velmi pozvolný,” říká Prymula.
Nejen podle tohoto epidemiologa šlo o bod zlomu v celém vývoji epidemie v České republice. Na podzim sice po sérii nešťastných kroků čísla skutečně eskalovala, ale do konce roku se mohlo podařit dostat koronavirus pod kontrolu. Jenže se tak nestalo a epidemie nadále nabírala na síle, a to způsobem, že dnes na ní jakákoliv opatření platí jen velmi omezeně. Musí navíc být přísná a trvat velmi dlouho, jak v současnosti vidíme.
Foto: Úřad vlády ČR