Přestože máme tendenci katastrofy, které se lidstvu dějí v poslední době, vnímat jako ty nejzávažnější a často panikaříme, že si je působíme sami například změnou klimatu, ve skutečnosti zatím nikdo z žijících lidí nepamatuje žádnou tak hrozivou přírodní katastrofu, jakou byla ta, která se odehrála před desítkami tisíc let. Tehdy totiž explodovala sopky Toba a málem zahubila doslova celé lidstvo.
Sopka Toba se nachází na indonéském ostrově Sumatra. Přibližně před 70 tisíci lety to byla právě ona, která se postarala o zřejmě největší sopečnou erupci historii. A stálo to skutečně zato. Kromě toho, že láva s sebou vzala všechno v okolí, nastalo na planetě období takzvané vulkanické zimy, která trvala dlouhých šest let.
A to nebylo všechno. Podle vědců tento výbuch odstartoval novou dobu ledovou, která trvala neuvěřitelných tisíc let. Tady zkrátka vidíme, jak malou perspektivu máme, když hodnotíme běh lidské historie současnýma očima. V důsledku této doby ledové poklesla teplota na Zemi o celých dvanáct stupňů Celsia. Podle řady publikací bylo toto období tak nehostinné, že v podstatě zlikvidovalo tehdejší lidskou populaci. Ta přežila v pouhých tisících exemplářích.
Z genetických studií vyplývá, že v době před 50 až 100 tisíci lety dramaticky poklesl počet obyvatel planety, a to odhadem na pouhých deset tisíc. Na této metě se pokles zastavil a lidstvo se znovu takříkajíc odrazilo ode dna.
Je přitom zajímavé, kde se přeživší této dlouhodobé katastrofy nacházeli. Vědci vycházejí z toho, že přežili pouze lidé v izolovaných oblastech rovníkové Afriky a paradoxně také menší populace poblíž sopky, a to na ostrovech Jáva a Flores. Tyto lidi tehdy zachránila skutečnost, že přebývali na návětrné straně, tedy proti větru, který vanul od sopky Toba.
Podle odhadů po výbuchu sopky zahynulo vše živé v okruhu 80 kilometrů. Přímo pod sopečným popelem pak skonalo až sto tisíc lidí. Celou jižní Asii potom pokryla vrstva popela o výšce přibližně patnácti centimetrů. Kontinenty Evropy a Ameriky potom zažily takzvaný “rok bez léta”.
Mnohem horší však už byly již zmíněné následky v podobě změny klimatu. Vědci dobře vědí, že sopky mají sílu takovýto jev odstartovat. Podmínkou však je, že vulkanický aerosol musí dostoupat do stratosférické výšky 17 kilometrů. Toba to zvládla hravě a vychrlila aerosol do dvojnásobné výšky. Následná doba ledová potom vedla k nedostatku potravin pro všechny živočichy a postupnému vymírání nejen lidského druhu.
Foto: Shutterstock, zdroje: Nature, Wikipedia, Forbes,
No však k další katastrofě v evropě je nakročeno pod vedení sebranky z unie
S EU to bude stejné, apokalypsa