Pokud by šlo vše podle plánu, mohli by si na Seychelách už oddechnout. Tato země se totiž nenápadně dostala do čela nejrychleji očkujících zemí a předběhla tak například i Izrael, který je obvykle dáván za vzor. Je to dáno pochopitelně tím, že jde o ostrovní stát s nepříliš početnou populací (98 000 lidí) a místní politici si dali očkování jako prioritu.
V zemi dostalo jednu dávku vakcíny už 85 % obyvatel a plně naočkovaných lidí je potom 63 %, , jak informuje server BBC. Zmíněný Izrael dosud zcela naočkoval 56 %.
Vývoj epidemie na Seychelách jako by ale nějaké očkování nebral vůbec v potaz. Zatímco dosud se tu koronavirus příliš nešířil, za poslední tři dny se počet případů zvedl o 497 pozitivních. Součet všech případů od počátku epidemie tak za pouhých 72 hodin poskočil o celou třináctinu. I vzhledem k nepočetné populaci jde o velmi vysoká čísla, která jsou znepokojující.
Vláda na Seychelách se proto zalekla. Země na tři týdny zavírá školy, ruší sportovní akce a zakazuje setkávání více než jedné rodiny. Lidé byli vyzván, aby nechodili do práce a pracovali raději z domova, pokud je to možné. Od jedenácti večer pak platí zákaz vycházení. Občané mají nosit roušky a používat dezinfekční prostředky.
“Vidíme jednoznačně vzestupný trend. Nevíme, jak dlouho to vydrží, bude záležet na tom, jak zaberou přijatá opatření a jak je lidé budou respektovat,” uvedl Komisař pro veřejné zdraví Jude Gedeon.
Situace je podle úřadů kritická a zřejmě překoná zimní období, kdy se zdálo, že epidemie v zemi kulminovala. Experti se zatím jen dohadují, co za zhoršením může stát. Část z nich se domnívá, že lidé uvěřili v konec koronaviru, mimo jiné vlivem značné proočkovanosti.
Jak se ale zdá, očkování není tak efektivní, jak by bylo třeba. Třetina všech nakažených je totiž po dvou dávkách vakcíny. Otázkou také je, jaký budou mít plně očkovaní lidé průběh nemoci. Pokud by byl asymptomatický nebo jen s lehkými příznaky, jak slibují výrobci vakcín, byl by celkový problém o něco menší.
Na Seychelách se očkuje vakcínou AstraZeneca, jež se licenčně vyrábí v Indii, a také čínskou vakcínou Sinopharm. Tu už schválila i Světová zdravotnická organizace (WHO).
Foto: Shutterstock, zdroj: BBC