Zvyšování důchodů je velkým tématem posledních let. Jak známo, penze se citelně zvýšily a průměrný důchod tak dnes činí 15 475 korun, přičemž od příštího roku by se měl navýšit dokonce na 16 280 Kč. Za růstem stojí jak valorizace, která byla z důvodu vyšší inflace v posledních letech výraznější, ale také štědrá navýšení ze strany vlády.
Průměr je však jedna věc a to, jaké důchody dostává ten který senior, věc druhá. Většinou slýcháme, že velká část důchodců na průměrnou penzi nedosáhne a navýšení by tak mělo směřovat hlavně právě k této skupině, protože ta ho potřebuje nejvíce.
Čtěte také: Průměrný důchod může už brzy přesáhnout hranici 20 tisíc korun. Důchodci z toho však radost mít nebudou
Nejvíce rostou vysoké důchody
Skutečnost je ale trochu jiná. Ve skutečnosti nejvíce rostou důchody lidem, kteří už je tak mají vysoké. A nutno říct, že nůžky jsou tu rozšířené opravdu doširoka, a to až nečekaně. Přestože panuje představa, že důchodci mají všichni tak nějak stejně (málo), někteří jsou na tom přeci jen výrazně lépe.
On už i důchod mezi 20 až 30 tisíci je úplně jinou písničkou. A světe div se, takových důchodců v České republice bylo v roce 2020 hned 63 079, jak vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení. Tempo nárůstů dobře dokladuje fakt, že oproti roku 2019 se počet seniorů s tímto důchodem více než zdvojnásobil.
A tím to nekončí. Aktuální statistika ČSSZ má vrchní pásmo označené jako “více než 70 tisíc korun”. A takových důchodců bylo v roce 2020 osm. Ještě v roce 2017 však správa evidovala i hranici “nad 100 tisíc korun”. Tehdy byli takto bohatí penzisté dva.
Výše důchodu | Počet (2019) | Počet (2020) |
20 až 30 tisíc Kč | 30 301 | 63 079 |
30 až 40 tisíc Kč | 3803 | 6543 |
40 až 50 tisíc Kč | 255 | 453 |
50 až 60 tisíc Kč | 53 | 87 |
60 až 70 tisíc Kč | 13 | 19 |
více než 70 tisíc Kč | 6 | 8 |
Extrémně vysoký důchod už jen tak nedostanete
Jak je možné se k takovému důchodu dopracovat? Inu, s jistotou lze říct pouze to, že tito lidé museli mít nadstandardní příjmy z podnikání či zaměstnání. A zároveň museli odejít do důchodu před rokem 2015. Tehdy totiž ještě neplatila hranice pro maximální výměru důchodů. Pokud tak někdo vydělával opravdu velké peníze, odešel se štědrou penzí. Dnes už je ale maximem v době odchodu do důchodu 30 tisíc korun.
V případě vysokých důchodů také platí, že se nadstandardně rychle navyšují. Například člověk, který pobíral před pár lety 50 tisíc korun, si díky navýšením v posledních letech polepšil průměrně o 3000 Kč ročně. To znamená, že za čtyři roky se mu důchod navýšil na 62 tisíc. Jen toto navýšení samo o sobě, tedy 12 tisíc korun, přitom pro některé důchodce představuje celou penzi.
Lidé, kteří dnes pobírají 70 tisíc korun a více, budou mít v příštích letech ještě šanci stotisícovou hranici překonat.
Zpátky na zem
Pro drtivou většinu důchodců ale podzim života tak veselý není. Nejvíce lidí dnes pobírá důchod v rozmezí od 13 do 19 tisíc korun. I to je však pro některé obtížně dosažitelné. Například více než 120 tisíc důchodců dostává méně než 10 000 korun měsíčně. Celých 23 tisíc důchodců má i v dnešní době méně než 6000 Kč.
Bohužel, případů lidí s nízkými důchody je mnohem více než těch, kteří je mají vysoké. Důvodem je nejčastěji odvádění nízkých částek na sociálním pojištění. Typickým příkladem jsou živnostníci, kteří si odvádějí jen nutné minimum a na důchod příliš nemyslí. Pak mohou být nepříjemně překvapeni.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV
Hmmm, nadstandardní příjmy. Kdo dneska je má? Když pominu různé manažéry, tak největší peníze berou politici, vysocí státní úředníci, státní zástupci, soudci, notáři, exekutoři. To jsou lidi, kteří si své platy určují sami, přitom jejich pracovní výkony bývají dlouhodobě mizerné. Politici jim je akorát potvrdí hlasováním, protože třeba platy soudců, státních zástupců, úředníků se schvalují zároveň s platy politiků. Když jim politici ty platy náhodou zmrazí, tak podávají žaloby k ústavnímu soudu a ten samozřejmě svoje kolegy v talárech na holičkách nenechá. Už tu byl takový případ, kdy si šmejdi v talárech peníze vymohli soudem.
No, snad právě proto jsou Vámi jmenovaní tak nádherně pravicoví
A co nebo,kdo ti brání v tom,také “zpravicovatět” chudý Joudo ?
Ano, první výstřel dělostřelecké přípravy nové vlády jednotlivci mají 70 tisíc, tak je třeba snížit důchody všem. Závist mladých opět zafunguje. Jenom nevím, jak může mít Babiš pouhých 19 tisíc. To je tolik co mám já a miliardář nejsem ani náhodou ani jsem nebyl 8 let ve vládě.
Keca jako kzdycky.
Protože strop nově přiznaných důchodů je 30.000,- Kč. Těch 19 litrů má za roky “odpracované” v Česku, ale jinak má ještě důchod ze Slovenska. V jaké výši to nevím.
Jo a ještě…Kapitálové příjmy (například podíly ze zisku firem nebo z prodeje majetku) se do důchodu nepočítají. Z těch se totiž socíální neplatí. To, že z toho platil daně nemá na důchod vliv.
No kdyz je strop v duchodech, mel by byt i strop v odvodech ne?
Když strop, tak pro všechny. Beztak nad 30tisíc berou nějací vyžírkové, povětšinou rudí.
Chce to šetřit na důchod. Já tak činil a k důchodu 18 tisíc mám nasetreno 2,5 milionů, tj. asi 10 tisíc měsíčně k důchodu navíc přes 20 let… Zřejmě až do smrti, když je mi 67 let…
Moc nekric.
chci po vás dědit
Tak hlavně se s tím nechlubte před známými a příbuznými a užijte si je ve zdraví. 😀
Potom,že jsou hloupí lidé.Správný příklad pro lidi jak si zvýšit důchod.Já tak kalkuluji taky tak nějak.Měj se díky.
to jste mel docela velky prijem a bydlel ve stanu kdyz mate tolik nasetreno a nebo jste vyhral a nebo zdedil
Já jsem zvědavej co se bude dít, populace stárne a většina z nich nikdy nedosáhla platu 35 tisíc měsíčně jak se uvádí průměrná mzda. To tu asi fakt vyhrajou nový komouši.
Mám h*wno, ale nelituju toho.
nevím jak jsi to myslel ale super
Mám 30 000 a připadám si jako žebrák.
To já bych 30 tisíc bral.