Většina lidí by si pochopitelně přála dostávat důstojný důchod co možná nejdříve, aby si ho vůbec ještě mohla užít. V České republice je to tak zdánlivě uzpůsobeno, a než začnou platit změny, které se nazývají důchodovou reformou, ačkoliv tak razantní zdaleka nejsou, odchází se do penze oficiálně v 65 letech.
Chybějící roky
Každý rok se však tisíce lidí dosahujících tohoto věku a majících teoreticky nárok na důchod dozví, že musí dále pracovat, jelikož jim penze vyměřena jednoduše nebude. “Práce už mě opravdu hodně vysiluje, a když jsem si požádala o důchod, slavila jsem, protože jsem se domnívala, že už budu mít konečně pokoj a čas na své záliby a vnoučata. Jenže oni mi důchod nakonec nepovolili, že prý musím pracovat ještě pět let,” říká paní Milena z Javorníka.
Důvodem je skutečnost, kterou zná jen velmi málo lidí, ale na kterou mnoho z nich nakonec dojíždí. Efektivně pak musí pracovat podstatně déle, než je věk, který se všude deklaruje. Problémem je to, že se dostatečně dlouho neúčastnil na důchodovém pojištění.
To je v České republice skutečně nemalou překážkou pro mnoho lidí. Pro odchod do penze totiž nestačí splňovat věkovou podmínku, ale navíc je potřeba získat dostatečně dlouhou dobu důchodového pojištění, ať už prací nebo takzvanou náhradní dobou. Celkem je nutné mít takto nastřádáno alespoň 35 let, respektive 30 let, pokud jde pouze o pracovní činnost.
Delší práce, nebo taky vůbec
Ale co dělat, pakliže tak dlouho odpracováno nemáte? V takovém případě je zákon poměrně striktní. Na důchod sice máte nárok, avšak o poznání později. Musíte se smířit s tím, že budete muset odpracovat dalších pět let nebo alespoň tolik, kolik vám do pětatřiceti let chybí.
Pokud jste odpracovali alespoň 20 let včetně náhradních dob, potom můžete odejít do penze o pět let později, tedy v 70 letech. Bohužel se však objevují i případy, které nemají odpracováno ani to, což je potom velký problém, jelikož tito lidé jednoduše starobní důchod nedostanou a musí svou situaci řešit jiným způsobem, například dávkami v životní nouzi apod.
Čtěte také: Je to tady. Důchodci mají odevzdat řidičák. Jako odměnu dostanou tramvajenku úplně zdarma
Podmínka odpracovaných let je přitom paradoxně ještě přísnější v nové verzi předčasných důchodů. Na ten mají právo pouze lidé, kteří odpracují alespoň 40 let. Vzhledem k tomu, že tito žadatelé chtějí odejít do penze dříve, u mnohých to jednoduše vůbec nevychází.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV, Portal.gov.cz
Slováci dodnes mají nárok na důchod po odpracování 25 let. Můj kámoš se v roce 1995 přestěhoval do Španělska, kde se oženil se Španělkou a tam taky nastoupil jako elektroopravář důlních strojů do jednoho tamního dolu. Stačilo mu odpracovat 15 let a vrátil se do ČR už jako důchodce v 55 letech se španělským důchodem, který má jednou tak velký než kdyby pracoval u nás. U nás i horníci mají nárok na důchod až po odpracování 35 let. To je světový unikát. Mnozí se důchodu ani nedožijí, ale o to jde. Stát na nich ušetří majland a ušetřené prachy může rozfrcat jinde, třeba na dávky Ukrajincům.
Na důchodcich se šetří. O tom, že Rakušan podepsal, buď brat migranty nebo platit se moc nepíše. Že budeme platit za každého odmítnutého migranta 1/2 milionu ročně nevadí? Že jsou to dva průměrné důchody jim nedochází? Kolik jich bude nevíme. Dokonce uživíme i
500 000 Ukrajinců. Stále jsou vládou napadáni důchodci. Je to fialový hnus. Důchodci tady všechno vybudovali a dneska je vláda okrádá.
Stačilo mu odpracovat 15 let a vrátil se do ČR už jako důchodce v 55 letech se španělským důchodem ??😯😯 to mu nevěřím.
Patří pro Lubajs.
Stačí si vyhledat na internetu, duchody ve Španělsku.
Mám duchod 13700