V České republice bohužel roste nespokojenost nad tím, jak je tu rozdělen, popřípadě distribuován majetek. Ačkoliv se v obecné rovině mluví o tom, že jsme poměrně rovnostářskou společností a majetkové rozdíly jsou jinde mnohem větší, ve skutečnosti tomu tak není. Alespoň si to někteří myslí. Naznačují také, že by nebylo od věci to změnit, což je ale vysoce nebezpečné, jelikož by to mohlo narušit nedotknutelnost majetku.
Málo lidí má moc peněz
“Víte, že 1% nejbohatších v Česku vlastní 36% veškerého majetku? Pouhá stovka nejbohatších vlastní celých 16%. Mýtus rovnostářského Česka má obří trhliny,” uvedla na sociální síti X Zuzana Klusové. “Ano, máme podobně nízké příjmy, ale obří majetkové nerovnosti. Zároveň rekordně nízké zdanění majetku. Sociální spravedlnost není komunismus, ale podmínka fungující společnosti.“
Dotyčná potom ještě dodává, že bychom to neměli v žádném případě brát na lehkou váhu, jelikož v důsledku nerovnosti roste nespokojenost ve společnosti. Ta může být dlouhou dobu skrytá, ovšem jednoho dne se vydere na povrch, což může být skutečně nepříjemné zjištění.
Na druhé straně však Česká republika pouze jde dále na cestě kapitalistického státu, kdy úspěšní podnikatelé jsou nakonec velmi výrazně bonifikováni. To je známá věc, ovšem málokdo už zkoumá to, kolik lidí cestou na vrchol selhalo. Každý potom vidí už jen obrovský majetek a nikoliv to, co za ním stojí.
Postoj k majetku
Celá záležitost přitom zdaleka není tak jednoduchá. Někteří namítají, že nejbohatší lidi společnost potřebuje, jelikož jsou to právě oni, kdo pak dávají obživu ostatním. “Mohla byste mi prosím vysvětlit co je špatného na tom, když má někdo miliardový majetek, jak si myslíte, že se do takové situace dostal (snad si nemyslíte, že na úkor těch chudších) a zda jste s rozuměna se skutečností, že majetek tvoří další majetek?” ptá se například Petr Horáček.
Dostalo se mu přitom odpovědi, že v devadesátých letech mnoho podnikavců nevydělalo na skvělém produktu, nýbrž jen na děravých zákonech. To sice může být částečně pravda, ale jen těžko to může být důvod pro paušální odsuzování nastaveného systému.
Čtěte také: Čechům v roce 2024 naprali novou daň. Okamžitě musíte přiznat tento majetek, jinak to slíznete
Od zabavování majetku jsme pravděpodobně ještě daleko, i když člověk nikdy neví. Na druhé straně velmi sílí tendence po výrazně větším zdanění majetku, než jaké tu máme teď. A to je vlastně takovou lehkou a kontinuální formou vyvlastňování. Pochopitelně vždy ale záleží na zvolené míře.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock