Kdo by se snad domníval, že výplata důchodů je v Česku něco naprosto automatického a bezproblémového, nejnovější události ho musí vyvést z omylu. Jak se totiž ukazuje, ke svému důchodu, na který máte nárok, se nemusíte jen tak dočkat. Rozhodně to není tak, že skončíte v práci a hned vám začne chodit.
Tohle tu ještě nebylo
“O výměru důchodu jsem si požádala už v listopadu loňského roku. A pořád mi nic nepřišlo, natož peníze na účet. Vůbec se nikdo ani neozval. Když jsem volala na úřad, tak mi akorát řekli, že mám čekat. Jenže, z čeho mám jako žít,” říká paní Petra, která se do důchodu těšila, protože jí podle důchodové kalkulačky vycházel na pěkných 19 500 korun, což jak si spočítala, dávalo s manželovým důchodem dohromady částku na slušný životní standard.
Všechno je ale jinak. Důchod žádný nechodí a podle všeho ještě chvíli nebude. Jak sama Česká správa sociálního zabezpečení, která výplatu důchodu zajišťuje, přiznává, v současné době je doslova zavalena žádostmi a vůbec nestíhá.
Jedním z důvodů a nečekaných jevů, je skutečnost, že v posledních měsících si lidé masivně žádají o takzvané předčasné důchody. Provalilo se totiž, že tento způsob výpočtu penze je aktuálně výhodnější než ten standardní. Kvůli mimořádným valorizacím to zkrátka vychází lépe, což je jednoznačná chyba systému. Ale namísto toho, aby se rychle odstranila, na ni jako na jakousi výhodu upozornil dokonce i ministr práce a sociálních věcí s tím, ať si lidé o předčasný důchod požádají, že se jim to vyplatí více.
Možností moc není
Pak sice nabral zpátečku a začal situaci řešit, jenže to už bylo pozdě. Média se toho chytila a informaci rychle rozšířila. Výsledkem je nápor žádostí, který zdržuje i přiznání běžných důchodů, což je hodně nepříjemné. Někteří lidé se totiž mohou dostat do problémů s penězi, obzvlášť v době vysokých cen energií a potravin. Takovým přitom podle odborníků nezbývá než si požádat o dávku v hmotné nouzi.
Celý problém by měl být vyřešen až někdy v červnu, kdy se ČSSZ snad konečně podaří probrat se nadměrným počtem žádostí a naběhnout zase zpět do normálního režimu.
Foto: Shutterstock