Český biolog a parazitolog Jaroslav Flegr sice není v centru debaty o koronaviru, ale ukazuje se, že jeho předpovědi jsou až překvapivě trefné. V dubnu přesně nastínil, jak budou vypadat další měsíce s koronavirem. Tehdy řekl, že právě zaváděná opatření šíření viru rychle dostanou pod kontrolu. Správně poznamenal, že po uvolnění opatření bude rychlost přenosu viru stoupat a spolu s ním i smrtnost onemocnění. Přesně to se nyní děje, a to navzdory úvahám mnohých odborníků, že šíření v létě ustane. Také dokázal předpovědět, že si ze zahraničí opět dovezeme virulentnější, tedy nebezpečnější kmeny koronaviru.
Rychle se dostaneme nad tisícovku
Teď se Jaroslav Flegr odhodlal k předpovědi toho, jak bude vypadat český podzim s koronavirem. Jeho vize přitom není příliš optimistická. Má však poměrně pevné základy i v tom, jak se situace začíná vyvíjet už dnes. “Jestliže nepřijmeme drastická opatření, denní přírůstky nakažených vyskočí rychle nad tisíc a tam už zůstanou. Za drastické opatření přitom nepokládám návrat roušek do veřejné dopravy a obchodů, ani přechod na distanční výuku u žáků na druhém stupni základních škol, středních škol a vysokých škol,” uvedl Flegr na svém facebooku.
Podle Flegra se také vlhké počasí projeví zvýšenou efektivitou přenosu viru kapénkami a aerosolem. K tomu se přidá klesající množství vitamínu D v těle, které je způsobeno menší silou slunečního záření. Poměrně brzy podle něj dojde k opětovnému uzavírání hranic států, což povede alespoň k tomu, že si k nám přestaneme vozit virulentnější mutace viru. “Odpírači roušek tak budou dál tvrdit, že je to celé humbuk a že žádná epidemie u nás vlastně není, a to i v okamžiku, když budou denně přibývat dva tisíce nakažených a nemocnice začnou nestíhat,” nastínil Flegr velmi obrazotvorně, co se bude na podzim dít.
Školy brzy zavřou nebo vůbec neotevřou
Podle něj poměrně brzy budou muset na řadu přijít drastická opatření, jako je uzavírání škol. “Myslím, že vysoké školy se vůbec neotevřou, nebo se zase zavřou na začátku října. Střední školy a možná i druhé stupně základních škol se zavřou v říjnu, nejpozději v listopadu. Opravdu drastická opatření nás myslím čekají už na konci roku.”
Podle Flegra je řešením vakcína. Přestože se domnívá, že její výroba začne už letos, je skeptický v tom, zda se do České republiky podaří dostat dostatečné množství očkovací látky i v příštím roce. A to přesto, že podle něj nebude zapotřebí proočkovat ani 60 % populace, jak jsme si dosud mysleli. K výraznému zpomalení šíření koronaviru bude stačit číslo mnohem nižší.
Foto: archiv J. Flegra