Med je známý svými léčivými účinky a specifickou sladkou chutí. Jenže na nekvalitním medu si moc nepochutnáte a nepřinese tělu požadované účinky. Pokud vybíráte med, nedívejte se jenom na cenu. Nejdražší med vždy nemusí znamenat nejvyšší kvalitu. Naučte se rozpoznat kvalitní med na první pohled.
Pozor na med ze supermarketu
V potravinových řetězcích kvalitní med nehledejte. Pěkná sklenice s vyraženou včelou, krásnou etiketou a víčkem s vysokou cenou nevypovídá nic o kvalitě medu. Čím větší výběr, tím nižší kvalita. Vsaďte radši na med od místního včelaře. Je dokázáno, že pro tělo je nejpřirozenější a nejprospěšnější to, co pochází z blízkého okolí bydliště, protože je na ně organismus zvyklý.
Konzistence medu
Med má být hustý a čirý. Naklánějte uzavřenou sklenici lehce ze strany na stranu. Med by se měl přelévat pozvolna a spíše těžko. Pokud je moc řídký, nekupujte ho.
Prodejní cena
Nejdražší vždy neznamená nejlepší, i když cena hraje roli. Med se pančuje jako vše ostatní hlavně proto, aby jeho cena byla co nejnižší a výdělky co nejvyšší. Kvalitní medy dnes sahají až ke 200 Kč/kg. Pokud navštívíte místního včelaře, do nákladů nemusí zahrnovat náklady na dopravu a provizi prodejci a získáte výhodnější cenu.
Kvalita podle druhu a lokality
Nejlepší med je od místního včelaře. Na kvalitu medu má vliv lokalita, kde jsou úly umístěné a dostanete odborné informace o původu i druhu medu. Navíc nebyl med převážen a byl vhodně skladován.
Správné skladování medu
Medu svědčí teplota maximálně do 20 °C a tma. Toto skladování by měl vždy dodržovat prodejce, ale i vy doma. I otevřenou sklenici medu chraňte před světlem.
Zcukernatění medu
Každý med časem zcukernatí. Pokud ho ale máte doma, asi do půl roku od pořízení vám začne cukernatět, jinak asi nebyl kvalitní. Můžete jej rozehřát vložením sklenice do teplé, nikoliv horké lázně.
Pěna na medu
Pěna na medu není vůbec na škodu. Může vzniknout z pylu, ale i z nedostatečně dovřené sklenice. Rozhodně ale neznamená nekvalitní nebo zkažený med.
Foto: Shutterstock