Česká republika je skutečně specifická jednou věcí. Z nějakého důvodu se tu v minulých letech mimořádně rozšířil zvyk pití kohoutkové vody. Mnozí lidé už vůbec nekupují vodu balenou, ale když mají žízeň, jednoduše si natočí vodu z vodovodu. Vůbec ale netuší, jaký chemický koktejl ve skutečnosti pijí.
Riziko tu je
Ano, v Česku nám z kohoutku teče pitná voda. Nabízí se však otázka, zda je skutečně vhodná k dlouhodobé konzumaci. Jistě, když se tu a tam napijete, nic nestane. Ovšem lidé kohoutkovou vodu pijí zcela výhradně klidně desítky let, zkrátka celý život. Tam už jsme přitom na skutečně tenkém ledu, protože reálně neexistují výzkumy, které by dokázaly zjistit, jaký to má vliv na lidský organismus.
Ovšem vzhledem k tomu, že se do vody přidává množství chemikálií, dá se usuzovat na to, že tu určitá rizika skutečně jsou. Institut globálního zdraví v Barceloně už ostatně informoval, že dlouhodobé pití vody z kohoutku způsobuje rakovinu. Tuto informaci je možné nalézt také v české Zprávě o kvalitě pitné vody v České republice. Bylo spočteno, že voda způsobila v Česku 138 výskytů nádorů.
Odborník František Kožíšek z Oddělení hygieny vody ve Státním zdravotním ústavu tento problém pro televizi CNN Prima News potvrdil. Podle něj je sice riziko malé, ovšem existující. Důvodem je právě chemické ošetření vody. To paradoxně slouží k zajištění bezpečnosti vody, aby v ní nezůstávaly žádné bakterie, ovšem ve chvíli, kdy je konzumována dlouhodobě, může rozvíjet závažná onemocnění.
Jinde mnohem lepší
Tento expert potom upozornil na skutečnost, že kvalita pitné vody v České republice není kdovíjaká. Výrazně zaostáváme za západními zeměmi, kdy například Rakousko, Švýcarsko nebo Nizozemsko ošetřují kohoutkovou vodu úplně jinak, a to bez přidání chloru. Vodárny v Česku by každopádně měly okamžitě zapracovat na vylepšení technologií, abychom i u nás měli kvalitní pitnou vodu.
Do té doby je velkou otázkou, zda kohoutkovou vodu pít. Zjevně to s čistým svědomím doporučit nelze. Ostatně, shodou okolností si v minulých týdnech lidé v Praze a Středočeském kraji začali stěžovat na její chuť s tím, že je takřka nepitelná. Podle vodáren je to způsobeno úpravami, které na zdroji vody a jejím ošetření provádějí.
Foto: Shutterstock
Z článku: “Ovšem lidé kohoutkovou vodu pijí zcela výhradně klidně desítky let, zkrátka celý život. Tam už jsme přitom na skutečně tenkém ledu, protože reálně neexistují výzkumy, které by dokázaly zjistit, jaký to má vliv na lidský organismus.”
Jak vidno, za ty desítky let jim to neuškodilo.
Asi reklama na balenou vodu, lidi mají měně peněz, tak méně kupují nebo vůbec nekupují zbytné věci.
Nedávno vyšel test balených vod s výsledkem, že mnohé z nich nedosahují kvality kohoutkové vody,
To znamená, že testovali jak balené vody, tak i kohoutkové vody.
Díky že jste to sem vypsal protože na tento rádoby informační portál se většinou chodím pobavit nad komentáři některých myslitelů kteří píšou úplně žvásty stejně jako redaktoři těhle stránek jak jde vidět u úryvků a proto články ani nečtu. Takže jsem rád že jsem se mohl pobavit nať blbosti kterou zde pisálek napsal
Je pravda že z kohoutku voda je samy chlor cítím to ale že by byla nebezpečná to se my nezdá to zase média chtějí abychom utráceli za balenou vodu aby vláda opět vydělala na nás v Polsku se něco objevilo Legionella která zabiji a najednou už mají první případ v Čechách nechci být sprostá ale tohle už hranici z magorizmem nezlobte se na mě ale to už je moc už takhle je v Čechách chudoba běžte někam už
Poslední 3 měsíce je voda z vodovodu hnusná. Odporně smrdí i nádobí v ní umyté. Hlavně že cena je kvalitní, 150 Kč za m3 je zlodějna. Kapsu si za ní mastí zahraniční společnosti kterým ji ODSsáci prodali.
Vláda nám nadělila dáreček. Na kojeneckou a pramenitou vodu DPH 21%. Je to fialový hnus. Hlavně, že na víno nemáme spotřební daň. Ta Brněnská vláda, už aby táhla.
Já si kohoutkovou vodu upravuju ionizátorem a je z ní skvělá pramenitá voda.