Na jedné straně stojí majitelé bytů, často soukromé osoby, které si v rámci nedávné éry levných peněz pořídili nějaký ten byt coby investici, a na druhé straně jsou potom nájemníci. Zdánlivě ti nejvíce zranitelní, protože nemají vlastní bydlení a jsou odkázáni napospas lidem, kteří nejsou žádnými profesionálními správci nemovitostí, ale pouze z jejich nájmu umořují svou hypotéku.
Pečlivý nájemník umyje i okna
I to je důvodem, proč nájemní bydlení není v České republice zrovna populární. Zatímco třeba v Německu vlastní portfolio nájemních bytů velké společnosti, které jich obhospodařují tisíce a mají na to jednoznačná pravidla, u nás je to svým způsobem stále džungle, kde záleží nejen na tom, na jakého nájemníka narazíte, ale i na tom, kdo bude zrovna vaším pronajímatelem.
Krásně to lze ilustrovat na aktuální diskuzi o tom, v jakém případě by se při ukončení nájmu měla či neměla vracet kauce, která je v českých nájemních smlouvách standardem a obvykle tvoří 1 až 3 měsíční nájmy. Najdou se ale i pronajímatelé, které si svého bytu cení natolik, že požadují klidně i šest nájmů. Jenže to už je potom pro nájemníky často problém vůbec složit, jelikož jde o částku přesahující sto tisíc korun.
Na Twitteru každopádně téma kaucí odstartoval Cukrář Dlask. “Po třetí během 15 let pronajímání bytů jsem vrátil kauci v plné výši v okamžik předání bytu. Paní umyla i okna. Bohužel si našla přítele s větším bytem, takže ten můj už nepotřebuje. Nemohlo by existovat něco jako pracovní knížka na pronájmy? Nebo bonus/malus?” uvedl ve svém příspěvku s tím, že něco takového se v jeho kariéře pronajímatele bytů jen tak nevidí.
Nevinný příspěvek, kde pochválil dosavadní nájemnici, ovšem kde lze mezi řádky číst, že v jeho případě nebývalo vracení kaucí standardem, nicméně rozpoutal divokou diskuzi. Mnozí mu vyčítají skutečnost, že kauci lidem nevyplácel v plné výši nebo si ji dokonce celou ponechal.
Kauci vracet i s úrokem
Diskutující se přitom rozcházejí v tom, kdy by se kauce měla a kdy už neměla vracet. “No jelikož jste tu nedávno psal, že nechcete vracet kauci, protože nájemník nevytřel pod sporákem, tak se zas tak moc nedivím,” píše se v jednom z příspěvků.
Otázkou je také, kdo by měl hradit vymalování, které se předpokládá, když do bytu vstupují noví nájemníci. Někteří mají za to, že vymalovat by měl končící nájemník, jelikož se ve smlouvách obvykle uvádí, že dostal do užívání byt v perfektním stavu a takový by ho měl také vrátit. Pokud tak neučiní, nebo třeba náležitě neuklidí, měl by mít pronajímatel strhnout si náhradu za vymalování či úklid právě z kauce.
Řada lidí s tím však nesouhlasí s tím, že kauce slouží primárně k tomu, aby se z ní umořovalo případné dlužné nájemné a neměla by sloužit k hrazení podobných záležitostí nebo třeba vyrovnání běžného opotřebení bytu.
Našly se ale i další zajímavé názory. “Kdesi jsem slyšel, že nájemníkovi při vrácení kauce náleží i úrok z této částky ode dne složení,” uvedl Petr Novotný, což potvrdili další diskutující, podle kterých by mělo být úročení ve výši, kterou poskytují běžné spořicí účty v dané době, tedy dnes například kolem 5 až 6 %.
Foto: Shutterstock