Když začátkem tohoto roku zakládal Robert Šlachta novou politickou stranu Přísaha, mnohým cukaly koutky. Jak by mohl bývalý policista, byť elitní, ale pro řadu lidí také trochu zdiskreditovaný, v tak obrovské konkurenci uspět ve volbách? Za sci-fi bylo považováno, že by se vůbec objevil v nějakých průzkumech, tedy získal v preferencích nějaké ty procenta, natož aby prolezl do Poslanecké sněmovny.
Jenže trend je naprosto jasný. Všechny postupně vydávané průzkumy veřejného mínění ukazují, že Šlachtova Přísaha rychle sílí a už je na samotné pětiprocentní hranici pro to, aby pronikla do vysoké politiky. Tady je třeba počítat s efektem sněhové koule. To, že má Robert Šlachta reálnou šanci, přesvědčuje další a další voliče, aby mu hodili svůj hlas. V této chvíli je tak velmi pravděpodobné, že se Šlachta a spol. do Sněmovny dostanou. Hraje se už jen o to, jak moc silný bude. A v tom ještě může hodně překvapit.
Řada lidí si z dosavadní nabídky politických stran nedokázala vybrat. Na rozdíl od minulosti se nevytvořila žádná výraznější nová uskupení. Staré a nepříliš úspěšné strany se jen přelakovaly narůžovo do koalic a k tomu je tu stabilní Andrej Babiš, který už ale také dost lidí naštval.
Šlachta jednoznačně těží z poptávky po nových tvářích. Navíc, ať chceme nebo ne, má za sebou silný příběh elitního detektiva, který byl dlouhou dobu považován za hrdinu. Když shodil Nečasovu vládu, vypadalo to, že mafiánské struktury napojené na nejvyšší politiku dostaly obrovskou ránu. Nakonec to sice celé vyšumělo do ztracena, ale stále se najde hodně lidí, kteří mají za to, že to Šlachta tehdy udělal dobře.
Dalším důvodem popularity Přísahy je to, že od samého počátku vyrazila dělat kontaktní kampaň. Robert Šlachta neúnavně objíždí Českou republiku a přesvědčuje voliče na svou stranu. Vypadá to jako mravenčí práce, která se v době obrovského dosahu internetu nemůže vyplatit, jenže historie už několikrát ukázala, že to funguje. Andrej Babiš už na podobné mítinky nemá příliš čas a opozice tuto šanci trestuhodně nevyužívá a potvrzuje tak, že pro své vítězství není ochotna udělat mnoho.
Robert Šlachta, možná trochu překvapivě, těží také z toho, že ve světě politiky působí trochu neohrabaně. Jenže sympaticky neohrabaně. Jako kdysi Andrej Babiš, i když trochu jinak. Není to žádný velký rétor ani myslitel. Vypadá a chová se jako člověk z lidu, který přišel, aby v té politice konečně udělal pořádek. Tohle zkrátka nepřestává fungovat.
Přísaha se v posledních měsících před volbami může ještě hodně rozjet, jak už to tak u nových subjektů bývá. Vcelku spolehlivě může pokukovat po sedmi osmi procentech hlasů, a pokud současná opozice nezabere, možná to bude ještě více.
Pro Andreje Babiše nejde o špatnou zprávu, ba právě naopak. Se Šlachtou ho nějakou dobu pojilo spojenectví, které se nakonec sice rozpadlo, ale nikoliv způsobem, který by znemožňoval budoucí spolupráci. Pokud Babiš ve volbách uspěje, má vyhráno jen napůl. Bude totiž potřebovat koaliční partnery. ČSSD už je odepsaná a SPD poněkud problematická, ať už proto, co hlásá nebo kvůli tomu, že Tomio Okamura je ryzí obchodník a bude žádat hodně. Babišovi se tak může nabídnout právě Přísaha, s níž může znovu utvořit menšinovou vládu a opírat se třeba o tichou podporu okamurovců či komunistů.
Foto: Hnutí Přísaha