Když si zařizujete například nový dům nebo pořizujete byt, málokdo v ten moment dbá na to, zda bude mít k dispozici dostatečné množství elektrických zásuvek. Případně i na to, zda jsou rozmístěny na vhodných a potřebných místech. Jde přitom o klíčovou záležitost.
Lidé to tam stále dávají
Češi tomu ale nepřikládají velkou váhu, jakkoliv jde o problém, který se potom obtížně řeší. Každý totiž ví, že když bude potřeba, bude moci použít nejrůznější prodlužovací kabely. Ty jsou dnes stále rozšířenější a lidé je používají zcela běžně.
Málo se ovšem mluví o tom, že existují spotřebiče, které v žádném případě nelze do prodlužovacích kabelů zapojovat. “Problém s prodlužovacími přívody často spočívá v jejich nedostatečném průřezu kabelu, který je většinou o rozměru 3×0,75 mm²,” uvádí server Dratel, který se specializuje na profesionální elektroinstalaci.
Takto nelze postupovat hlavně u náročných spotřebičů, které mají příkon vyšší než 2000 W. Ty totiž musí být připojeny kabelem, jehož průměr je minimálně 3×2,5 mm².
Co tam nikdy nepatří
Pakliže ale do prodlužovačky připojíte takovýto spotřebič, ani nevíte, jak moc riskujete. Pokud spotřebič nemá dostatečný přívod, kabel se začne přehřívat a může dojít dokonce k požáru.
Zejména velké spotřebiče typu praček, sušiček nebo myček je třeba vždy zapojit přímo do zásuvky. To samé přitom platí také o elektrických topných přístrojích, jako jsou například přímotopy nebo konvektory. Stejně tak je třeba postupovat v případě klimatizačních jednotek nebo ohřívačů vody.
Zároveň je potřeba zdůraznit, že nikdy nezapojujte více prodlužovacích kabelů do sebe, abyste navýšili dosah. Také to může vést k přetížení okruhu a potom i požáru.
Foto: Shutterstock