Takovýto konec si pravděpodobně Nora Fridrichová nepředstavovala. Dlouhodobě působila jako jedna z nejvýznamnějších tváří České televize, ale v poslední době už se jednoznačně utrhla ze řetězu a dělala si, co se jí zachtělo.
Už toho bylo dost
Bylo jen otázkou času, kdy přijde nějaké rázné řešení. Moderátorka byla vedením několikrát varována, že takhle to dál opravdu nejde a způsob svojí práce v pořadu 168 hodin bude muset změnit. To se ovšem nestalo a intenzita problémů s nevyváženými reportážemi se naopak zvyšovala. Pak přišla kritika ze strany Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, stejně jako Rady České televize.
Situace už byla jednoduše neudržitelná, a tak byl pořad 168 hodin zrušen. Je to pravděpodobně i konec Fridrichové v jakékoliv významnější funkci v České televizi. Teď dostala jen nabídku podílet se na dalších formátech, což ale nemusí znamenat, že se ještě objeví před kamerou nebo že bude moci určovat vyznění reportáží a pořadů.
Po oznámení konce tohoto pořadu přitom nastalo překvapivé ticho. Očekávala se bouře v samotné České televizi a snad i výzvy ke stávkám. Nic takového ale nepřišlo a Fridrichové se ze zaměstnanců ČT zastal pouze její manžel, sportovní komentátor Robert Záruba, který opatrně poukázal na to, že 168 hodin byl z hlediska sledovanosti úspěšným publicistickým pořadem.
Někteří fanoušci moderátorky se na sítích ozvali, ale nakonec byli přehlušeni těmi, kdo konstatovali, že šlo o správné rozhodnutí. A na kritiky potom zareagovala moderátorka Světlana Witowská, která je bývalou kolegyní Fridrichové a bývalou manželkou Záruby.
Kolegyně promluvila
Překvapivě se nepostavila na stranu padlé moderátorky, ale vysvětlila, že si za to může sama. “Myslím, že Česká televize je pořád dost silná a odolná, , aby ustála tlak kohokoliv z politiků, z jakékoliv partaje. Napsat, že pořad zlikvidoval GŘ na politickou objednávku, je silná káva. To, že je něco populární, ještě neznamená, že je to kvalitně odvedená veřejnoprávní novinařina,” napsala na svou sociální síť Witowská.
Vlastně tak popřela, že by za koncem pořadu stály nějaké tlaky, o kterých se spekuluje, ale šlo spíše o nekvalitní práci Nory Fridrichové a jejího týmu. “Kdyby si lidi z redakce mysleli, že je to rozhodnutí na objednávku, garantuju Vám, že už bychom to dávno věděli. Není Vám divné, že osobnosti ČT neprotestují? Zas tak slabí fakt nejsou. A jsou soudní. Etický kodex musí dodržovat všichni,” zasadila další tvrdou ránu Witowská.
Čtěte také: Česká televize rozzuřila Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho budete muset i za mobilní telefon
Jak se ukazuje, vedení České televize udělalo skutečně správné rozhodnutí, se kterým se zaměstnanci veřejnoprávní instituce v podstatě ztotožňují. Ani jim totiž nebylo příjemné, že museli čelit často kolektivní kritice za to, že nějaký jednotlivec neodvedl svou práci dobře.
Foto: Český rozhlas, Česká televize