Hlavním tématem současnosti jsou koronavirové vakcíny, které už míří i do České republiky. Panuje přesvědčení, že jakmile se podaří proočkovat velkou část populace, problém onemocnění Covid-19 zmizí. Tak snadné a především rychlé to ale nebude. Například roušky tu s námi budou ještě přinejmenším dlouhé měsíce a v případě nových mutací, jež se nyní ukazují být jako velký problém, možná i roky.
Stále totiž platí, že roušky jsou vedle sociálního odstupu a mytí rukou nejúčinnější prevencí. Platí to však jen v případě, že se o ně dostatečně staráte. Nová studie publikovaná v časopise Physics of Fluids totiž jednoznačně prokázala, že například nošení použité roušky je mnohem horší, než chození bez roušky. Bohužel to praktikuje velká část lidí, která nasazením použité roušky sice na oko plní vládní opatření, ale zároveň nepomáhá v omezování epidemie.
Účinnost dramaticky klesá
Vědci vytvořili počítačový model, který zobrazoval, jak jednotlivé částice aerosolu končí v nose a pronikají do plic. Experiment prokázal, že třívrstvá rouška filtruje částice s úspěšností 65 %. To je méně, než se dosud předpokládalo, ale stále jde o poměrně účinnou ochranu. Ale ve chvíli, kdy je ta samá rouška použitá, klesá její účinnost pod 25 %.
Výzkum také zjistil, že v případě použití použité roušky proniká do těla víc škodlivin než v případě použití jakékoliv jiné ochrany horních dýchacích cest. Experti proto dospěli k závěru, že nošení roušky nebo jiné alternativy ochrany tváře s účinností nižší než 30 % může být horší, než když dotyčný žádnou ochranu nepoužije.
“Je přirozené si myslet, že nošení roušky bez ohledu na to, zda je nová nebo stará, je lepší než nic. Ale naše výsledky dokazují, že to platí pouze pro částice větší než pět mikrometrů, ale ne pro jemné částice do 2,5 mikrometru,” vysvětlil spoluřešitel studie Jinxiang Xi.
Účinností roušek se zabývala i řada dalších studií. Jejich výsledky víceméně výše uvedené potvrzují a přidávají další přínosné informace.
Roušky bez tří vrstev
Roušky by měly mít alespoň tři vrstvy, aby byly dostatečně účinné. Vědci z Virginia Tech University provedli velký srovnávací test různých typů roušek z mnoha materiálu. Vyšlo jim, že ty nejúčinnější měly vždy tři vrstvy.
Použité roušky
Vědecká práce publikovaná v British Medical Journal prokázala, že nedostatečná hygiena roušek může zvyšovat riziko nákazy koronavirem. Textilní roušky je nutné vyprat po každém použití, jinak je opravdu nelze používat.
Tvářové štíty
Světová zdravotnická organizace (WHO) v prosinci vydala publikaci ohledně použití tvářových štítů, ve které varovala před jejich rozšířeným používáním. Oproti rouškám jsou totiž výrazně méně účinné. Štíty totiž neblokují vydechované kapky.
Roušky s ventilem
Vědci z Národního ústavu pro standardy a technologie (NIST) zjistili, že rouška s ventilem podporuje šíření koronaviru. Zatímco běžné respirátory N95 zcela blokují průchod kapének, růška s ventilem se stejným označením je zcela neúčinná.
Foto: Freepik