Takzvaná britská mutace koronaviru staví epidemii do nového světla. Kvůli jejímu šíření v České republice je zapotřebí upravit protiepidemický systém (PES) a rozšířit ho o šestý, ještě přísnější stupeň. Uvedl to jeden ze spoluautorů systému, vědec Jan Kulveit z Oxfordské univerzity.
“PES nebyl vyvíjený s ohledem na novou mutaci, ani index rizika, ani opatření. Ani úroveň pět nemusí stačit na to, aby ‚britskou‘ verzi brzdila. Je vhodné se zamyslet, jak PES 5 upravit tak, aby více brzdil, například tlakem na testování a home office ve firmách,” uvedl Jan Kulveit na svém facebookovém profilu. Ten se věnuje modelování globálních rizik.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že nová mutace koronaviru je nakažlivější přibližně o 40 %. Podle Heleny Jiřincové z Národní referenční laboratoře zatím není jasné, jak moc je britská mutace nakažlivější. Vědci odhadují od 10 % do 70 %.
Pro lepší představu ministr Blatný uvedl, že to, co dosud koronavirus způsobil za deset dní, dokáže s novou mutací napáchat už za šest dní. Vzhledem k tomu, že se šíří rychleji, nakonec mezi ostatními mutacemi zvítězí, tedy pokud se neobjeví ještě nějaká agresivnější. V posledních dnech se mluví o jihoafrické mutaci, u které je podezření i na to, že může častěji způsobovat závažnější průběh nemoci.
Ministr zdravotnictví Blatný už avizoval určité úpravy parametrů protiepidemického systému. Domnívá se však, že na přípravu je několik měsíců. S tím však nesouhlasí další z autorů systému PES Jakub Steiner. “Máme spíše měsíc než měsíce a česká strategie ‚brzda plyn‘ již velmi brzy nemusí zabírat,” uvedl Steiner na svém Twitteru.
Foto: Shutterstock