
Začíná se schylovat k tomu, že důchodci budou mít složitější obhajobu svého řidičského průkazu, než doposud. Důvody jsou nasnadě. Česká společnost velmi rychle stárne a lidí na silnicích ve velmi pokročilém věku razantně přibývá.
Musí se něco udělat
Dnes už nejsou výjimkou jezdci ve věku 80 let a více. Tady přitom odborníci většinou zbystřují a opatrně naznačují, že něco takového již není optimální. Výjimky se sice najdou, avšak všeobecně lze říct, že takoví lidé už většinou nemají takové reflexy a řidičské schopnosti, jaké by se od nich v provozu od ostatních účastníků silničního provozu čekaly.
“Je to opravdu nemilé. Tuhle jsem zastavil na červené a zezadu to do mě narval další řidič. Když jsem vystoupili, zjistil jsem, že mu je 85 let a že netuší, kde udělal chybu,” říká pan Josef z Prahy. “Osobně bych takovým lidem řidičák odebíral, protože to může skončit špatně.“
Podle některých informací se Evropská unie snaží udělat jednotné pravidlo, které by předpokládalo zevrubné testy a zkoušky důchodců s řidičákem nad 70 let. Dnes se sice musí podrobovat lékařské prohlídce, avšak ze zkušeností je známo, že tento systém vůbec nefunguje. Procházejí jím i ti senioři, kteří už by správně jezdit neměli.

Je to kvůli všem
Určité vyzkoušení řidičských schopností v pokročilejším věku by bylo jedině správné. Je to dobré jak pro samotné řidiče důchodce, tak především pro všechny ostatní účastníky v provozu.
Čtěte také: A je to tady. Důchody se musí zmrazit, jinak to dál nejde. Důchodci jsou odrovnaní
Mylně se přitom takové opatření označuje jako to, které by bylo zaměřeno proti důchodcům. Tak tomu ale vůbec není. Jednou se totiž bude týkat každého. EU pouze chce, aby vzrostla bezpečnost na silnicích, a to tak, aby do roku 2050 nebyly žádné fatální nehody. Tento krok by tomu měl výrazně napomoci.
Foto: Shutterstock