Lidé už ve velkém vyrážejí na své letní dovolené, byť ten hlavní nápor teprve ještě přijde. Ovšem pomalu, ale jistě už se sbírají zkušenosti, co je kde opět jinak a na co si dát pozor. Pravdou je, že svět se rychle mění a úřady v různých zemích vymýšlejí nové předpisy a zákony ostošest. Obvykle přitom nejsou k lepšímu, ale můžete se z nich při jejich neznalosti nepříjemně zapotit.
Výhoda končí
Velký pozor byste si měli dát zejména v Německu, a to s tím, jakým způsobem máte zapnutou svou satelitní navigaci. Dnes si těžko představit řidiče, který by se na silnice odvážil bez tohoto pomocníka k nezaplacení. Je však třeba říct, že tyto aplikace mají stále více funkcí, které nejsou po chuti státním orgánům.
Velmi oblíbená je například funkce, která vám na vaší cestě hlásí přítomnost radarů. Na té si svou popularitu vybudovala zejména aplikace Waze, ovšem nabízejí ji i další. Celou trasu tak můžete v klidu svištět nepovolenou rychlostí, a když aplikace zahlásí přítomnost radaru, na chvíli sundáte nohu z plynu a potom to opět napálíte.
Když se tak chovalo pár jedinců, dalo se nad tím ještě mávnout rukou, ovšem podobných případů neustále přibývá. A v Německu už řekli dost. Nezakázali sice navigace jako takové, ovšem pokud v nich budete mít aktivovánu funkci na upozorňování před radary, dopouštíte se přestupku a budete náležitě pokutováni.
Přitvrdí se
Že nejde o nějakou planou hrozbu, dokreslují i příběhy prvních řidičů, kteří tvrdé vymáhání tohoto opatření zažili na vlastní kůži. “Krátce za hranicemi mě zastavila hlídka. Ani jsem nejel nikterak rychle, tak jsem myslel, že půjde jen o rutinní kontrolu. Ale jediné, co je zajímalo, byla moje navigace. Měl jsem samozřejmě Waze s veškerou parádou, a to byl problém,” líčí řidič Roman, který se na konci května vydal na dovolenou do Německa.
“Příslušníci se na navigaci tvářili odmítavě a anglicky mi vysvětlili, že musím vypnout upozornění na radary. Jako výstrahu jsem dostal také pokutu 50 euro, ale prý to mohlo být klidně více,” uvedl Roman. Němci zatím dávají nižší pokuty, aby měli lidé čas si na novou záležitost zvyknout, ovšem časem chtějí přitvrdit.
Foto: Shutterstock
A jak asi zjistí, že to mam zapnutý. Nikomu nic ukazovat nemusim krom dokladů.
To je sice omyl, že nemusíte, ale dobrý postoj😆
Mě Němci svlíkli do naha ku*vy skopčácké. Musel jsem za nimi na nějakou stanici a prolezli vše. Proč? Protože jsem nevěděl, že na otázku odkud jedete se neodpovídá, že z Holandska.
Nejsem žádný dredař, ani vágus ve starém bávu. Normální, běžný motorista okamžitě z důvodu destinace podezřelý z pašungu drog. Jsou to úplné másla. Nejhorší fízlové v Evropě snad.
Používám ofline mapy .cz a sygic ale jen tu základní takže ani u jedné není povoleny zapnutý upozornění na radary v sygic je to v premiér a mapy cz to snad ani nema
Mapy cz pouzivaji také anti radar např. V Rakousku vám zahlásí radar cca 300 m dopředu+ jestli je v provozu.Vse aktualizováno on-line
Já jim na to víte co.
Za chvilku se budou koukat i do krku.
Kdyby jenom tam.
Zase curak z mixu. No ty si vypatlaná makovice. Ty DEBILE asi ti nedošlo že navigace je součástí auta které si koupíš. No ty ne ty jezdíš na praseti. No svůj k svému. Bože to jsou avatari
Lidi proboha vždyť to je nonsens a vy jim na to skáčete. Kreténi a idioti po rodičích
Proboha co je komu do toho jaky mam mobil či navigaci? uvažujte proboha.Jak u nas tak v jinych zemich evropy jsou k rizeni nutne doklady ktere se musi přeložit..Na pozadani ma policajt moznost náhlednout do kufru a pripadne zkontrolovat povinnou vybavu.tot vše..
To platí v demokratických zemích, nikoli v totalitě. A tady je řeč o Bundesrepublik Deutschland, pane.
Hlavně na dálnici, že? Kdo jezdí na dovolenou do Německa?