Chystané vakcíny nejsou jediným polem, na kterém běží výzkum koronaviru na plné obrátky. Vědci se stále snaží přijít na kloub pokud možno všemu, co nemoc Covid-19 může v lidském těle způsobit. Zatímco na počátku se zdálo, že choroba postihuje převážně plíce a jde pouze o jakousi silnější chřipku, dnes už jsou dobře podložena zjištění o tom, jak tento zrádný virus napadá i další části těla.
Zmatenost v kombinaci s horečkou
Nová studie publikovaná v magazínu Journal of Clinical Immunology and Immunotheraphy uvádí další z příznaků, respektive stavů, které Covid-19 způsobuje. Jde o takzvané delirium neboli zmatenost, jež bývá doprovázena horečkou. Jde mimo jiné o další potvrzení podezření, že koronavirus napadá také mozek.
Delirium se u mnoha pacientů objevilo ještě předtím, než došlo k projevu obvyklejších příznaků nemoci, mezi které patří bolest hlavy, kašel, dýchací potíže a také ztráta čichu a chuti. Podle studie je zmatenost, respektive mozkovou mlhu možné zařadit jako nový indikovaný příznak koronaviru, obzvlášť pokud ho doprovází nevysvětlitelná horečka. Je však důležité dodat, že tento příznak se objevuje zejména u starších osob, výrazně méně pak u mladších. Lékaři to přisuzují tomu, že mladý mozek se s útokem koronaviru dokáže vypořádat lépe.
Koronavirus napadá nervový systém
“Jde o stav zmatenosti, v rámci kterého se člověk může cítit jakoby mimo realitu, něco jako ve snu. Měli bychom dávat dobrý pozor, zejména v této těžké epidemiologické situaci, protože i jedinec, který nejeví další známky onemocnění, může být nakažený,” uvedl spoluautor studie Javier Correa z Univerzity Oberta de Catalunya.
Vědci jsou přesvědčeni o tom, že koronavirus dokáže napadnout centrální nervový systém a způsobit v něm takzvané neurokognitivní změny. Ty se potom mohou projevovat právě deliriem, a také bolestmi hlavy nebo psychotickými ataky. Javier Correa také dodal, že u pitvaných pacientů, kteří podlehli Covidu-19, byla pozorována takzvaná hypoxie, tedy poškození mozku způsobené nedostatkem kyslíku.
Foto: Freepik