Ještě před pár lety, když byla v České republice energetická krize a ceny zemního plynu a elektřiny prudce stoupaly, se stát zachoval pochopitelným způsobem. Ceny energií zastropoval na úrovních, které si domácnosti ještě mohly dovolit.
Není to vůbec dobré
Je to logické, topení je základní lidská potřeba a není možné, aby za ní lidé vydávali nesmyslné částky. Jenže doba se rychle mění a teď se navíc zdá, že stát bude domácnostem teplo uměle zdražovat. Bude totiž muset aplikovat nové výmysly Evropské unie.
Ta se po automobilech rozhodla zaměřit na energetickou náročnost budov a ve velkém do toho šlape. Jedním z důsledků je zavedení emisních povolenek pro domácnosti. Každý, kdo k vytápění používá fosilní paliva, což je v dnešní době zejména plyn a uhlí, si bude muset fakticky platit odpustky, aby je mohl nadále používat.
Vše by mělo začít platit už od roku 2027. Analytici mají přitom již předběžné výpočty, které nevěští vůbec nic dobrého, ba právě naopak. Vypadá to, že průměrná domácnost vytápějící plynem si připlatí 5000 korun za rok, zatímco domácnost používající uhlí, musí počítat se zvýšenými náklady o 9000 Kč ročně.
Chtějí vám to sebrat
To nejsou vůbec malé peníze a lidem se to vůbec nelíbí. “Vždyť tu celé roky podporovali plynové kotle a dávali dotace na to, ať si je koupíme. A teď řeknou, že jen za používání plynu máme platit, je to na hlavu,” zlobí se pro server Mix24.cz pan Michal z Prahy. “Sotva jsme vybředli z těch hrozných cen, a už tu na nás vymýšlí další nesmysl.“
Čtěte také: Pro úspěšný prodej nebo pronájem bytu budete muset zajistit, aby byl energeticky úsporný
Cílem tohoto opatření samozřejmě není nic jiného, než aby lidé přestali tyto zdroje vytápění používat. Povolenky se totiž nebudou vztahovat na dnes tolik propagované alternativy, jako jsou kotle na biomasu, elektrické kotle nebo tepelná čerpadla. Jejich pořízení však znamená pro změnu vysokou jednorázovou investici a nejisté provozní náklady, jelikož třeba zmíněná čerpadla fungují každému trochu jinak.
Foto: Shutterstock, zdroje: TZB Info, Kurzy
Kromě úvodu se článkem souhlasím. Ale nesouhlasím s úvodním konstatováním, že stát se zachoval pochopitelně s mnohonásobnym zdražením elektřiny při energetické krizi, když náklady na výrobu v elektrárnách ovládaných státem (70% akcií) se zvysily minimálně (na elektřinu z jádra se povolenky nevztahuji). Pochopitelně a správně se zachovala demokratická francouzská vláda, která nařídila svému “ČEZu” (EdF 80 % akcií) dodávat levně elektřinu franc.odběratelům a po celou dobu měla třetinovou inflaci oproti ČR. Všechny žaloby minoritních vlastníků EdF (i na pozdější zestatneni EdF) demokratické francouzské soudy zamítly.
Fialova vláda nás (70% vlastníky ČEZu) okradla 2x… zdražením elektřiny a jim vyvolanou inflací. Jako kdyby vláda Kuvajtu, kde občané za naftu platí čtvrtinu oproti světovým cenám, při skokovem zvýšení cen ropy na světové burze zdražila občanům naftu na světové ceny. Nebo saharska země skokove zdražila svým občanům písek s odkazem na vysoké světové ceny písku.
Závěr : Pokud by Česká vláda hájila zájmy občanů, po skokovem zdražení ceny elektřiny na burze v 2022 by nařídila ČEZu dodávat českým odběratelům nadále elektřinu minimálně zdrazenou (všechnu elektřinu z jádra plus zbytek doplnit z ostatních zdrojů). A přebytek elektřiny prodat do ciziny za světové ceny a výdělkem kompenzovat zvýšené ceny plynu.
Mně to je jedno, vyřadíme plynový kotel z provozu a budu topit odpadem, pro mě za mě !
Jinak náš plynový kotel poběží ještě 18 roků, asi budu muset jít k soudu !!!