Nymfomanie možná mnoha lidem připadá vzrušující. Dokáže ale pěkně komplikovat život. Jde totiž o velmi nepříjemnou a nebezpečnou nemoc. I když je asi nymfomanka snem mnoha mužů a neustálá chuť na sex je rajcuje, z milovaného sexu se rychle stává noční můra a přijde rozčarování.
Nymfomanie není tak super, jak se zdá
Nymfomanie se nazývá hypersexualita a často je spojována s hormony. Zejména jde o serotonin, dopamin a norepinefrin. Nymfomanie se navíc neprojevuje jen v těle, ale v mysli a přidává se k ní i posedlost pornografií. Postižená žena neustále prožívá velmi intenzivní nutkání a nesnesitelný chtíč, ze kterého se stává posedlost a duševní choroba. Muži si myslí, že jde o splněný sen, ale žena v běžném životě přestává fungovat, nutí partnera k sexu a zanedbávání povinností a pak ho podvádí.
Nymfomanie a bipolární porucha
Bipolární porucha je duševní onemocnění, kdy se člověk potýká s výkyvy nálad, počínaje od těžkých depresí až po extrémní euforii. Ke změnám dochází prudce a zcela nečekaně. Z těchto projevů často vyplyne i hypersexualita v podobě nymfomanie. Tato dvě onemocnění se sice nemusí nutně propojit ale je mezi nimi určitá spojitost.
Možné spouštěče
Sexuální zneužití je velmi traumatizující událost, spojená se strachem z kontaktu s opačným pohlavím. Oběť ale naopak může nacházet svou ztracenou sílu ve vynucení sexu za každou cenu. Z toho vzniká duševní nemoc a posedlost chtíčem. Odhalena byla i spojitost hypersexuality a stařecké demence. Lidé trpící demencí se často chovají sexuálně nevhodně.
Nymfomanie a historie
Nymfomanie má svůj historický původ už ve starém Řecku. Slovo nymfomanie má první význam v historii, kde sahá až do staré řecké mytologie. Jako nymfa byla dříve označována dívka, neustále se skrývající se v divoké přírodě jako divoženka. Mania zase znamená velké vzrušení a abnormální nadšení. Nadměrně náruživá a vzrušená divoženka tak na muže číhala nejenom v přírodě.
Foto: Shutterstock