První dávky vakcíny sice už míří do České republiky, ale je otázkou, zda vůbec budou zájemci o jejich aplikaci. Před vládou se totiž otevírá obrovský problém a tím je nedůvěra populace v očkovací látky. Kolem nich se vyrojila řada spekulací a konspiračních teorií a navíc nepomohlo ani potvrzení řady vedlejších efektů v praxi. Například ve Velké Británii a USA po jejich podání zkolabovalo několik desítek lidí.
Nikdo nechce jít příkladem
Česká vláda sice neustále slibovala, že spustí komunikační kampaň s cílem Čechy o prospěšnosti a bezpečnosti očkování přesvědčit, ale zatím se tak nestalo a podle všeho už ani nestane. Vláda tendr na výběr agentury zrušila a spolehne se na pomoc marketérů, kteří jí nabídli pomoc. Odborníci se však shodují v tom, že kampaň už měla být v plném proudu, tak jako v okolních zemích.
Podle nejnovějších průzkumů má o aplikaci vakcíny zájem necelá polovina obyvatel České republiky. Přibližně stejná část jí ale nevěří a očkovat se nechce nechat. Vakcinologové přitom poukazují na skutečnost, že pro získání kolektivní imunity je zapotřebí proočkovat 60 až 70 % populace, v závislosti na účinnosti vakcíny.
V České republice však nejsou příkladem ani politici. Vládní představitelé se k vakcíně staví zdrženlivě a například premiér Andrej Babiš nejprve prohlásil, že se možná očkovat nenechá, protože nemá slezinu, aby následně řekl, že se po konzultaci s lékařem asi očkovat nechá. Prezident Miloš Zeman pak uvedl, že má strach z jehel, a pokud se nechá očkovat, tak v soukromí, aby to nikdo neviděl.
Co nejdříve vyšetřit protilátky?
První dávky vakcíny mají být určeny pro zdravotníky, kteří proti koronaviru bojují v první linii. Všeobecně se očekávalo, že mezi nimi bude důvěra ve vakcínu vysoká a přinejmenším oni půjdou tak trochu příkladem. Jak se ale ukazuje, o očkování na Covid-19 nemají velký zájem ani lékaři a zdravotní sestry, kterým nákaza hrozí nejvíce ze všech.
“U zdravotníků je zájem o očkování někde kolem 40 %, možná ještě méně,” uvedla v České televizi viceprezidentka České asociace seter Lenka Kalábová. “Možná mají zdravotníci pocit, že jim někdo vyšetří protilátky, než je začne plošně očkovat.” Podle ní k tomu zdravotníci přistupují ve stylu “když nám to nařídí, tak půjdeme“. Zájem o očkování mají především starší zdravotníci, zatímco ti mladší jsou vůči němu rezervovaní a dali by přednost tomu, aby očkování navázalo na vyšetření protilátek.
Foto: Freepik