Postupem času se nejen Česká republika, ale celý svět učí zvládat problémy, které s sebou koronavirová epidemie přinesla. Lékaři také Covid-19 dokáží léčit mnohem úspěšněji než na jaře, přestože nemají k dispozici žádný lék specificky určený pro tuto nemoc. Rychle se blížící vakcína pak dává naději, že by epidemie v příštím roce mohla skončit. Už se na nás přitom řítí další problém.
U pětiny lid se objeví psychická porucha
Bohužel se ale zdá, že s důsledky koronaviru se budeme potýkat ještě hodně dlouhou dobu. Stále více lékařských týmů, které měly možnost provádět studie na základě dat získaných od velkého vzorku pacientů, tvrdí, že Covid-19 je zrádný v působení dlouhodobých následků, kterých se lidé nemohou zbavit ani dlouho poté, co se ze základních příznaků nemoci vyléčili.
Vědci nyní zjistili, že u každého pátého člověka, který projde nákazou koronavirem, se poměrně záhy rozvine psychická porucha. Nejčastěji jde o deprese, úzkost či nespavost. Tyto stavy zaznamenává 20 % vyléčených do 90 dnů od nákazy. Vyplývá to ze studie vědců z Oxfordské univerzity, kterou publikovali v prestižním časopise Lancet Psychiatry. Mimochodem, Oxford je ve zkoumání koronaviru velmi činný. Vznikla zde také jedna ze tří aktuálně schvalovaných vakcín. Jde o tu, kterou bude vyrábět společnost AstraZeneca a jež se má ve velkém dostat i do České republiky.
Vědci ve své studii dokonce konstatují, že Covid-19 zvyšuje riziko vzniku demence. Důvodem je skutečnost, že může poškozovat mozek. “Obávali jsme se, že pacienti, kteří přežili Covid-19, budu vystaveni vyššímu riziku problémů s duševním zdravím. Ukazuje se, že je to skutečně pravděpodobné,” uvádí profesor psychiatrie na Oxfordské univerzitě, Paul Harrison.
Bude třeba upravit zdravotnickou péči
Podle Harrisona je naprosto nutné, aby se vědci pustili do zkoumání příčin, které stojí za tím, že Covid-19 způsobuje psychiatrické poruchy a v extrémních případech až demenci. Je také nutné, aby se zdravotnictví připravilo na to, že těmto lidem bude v příštích letech nutné poskytovat adekvátní péči. Mluví přitom o tom, že největší problém budou mít lidé, kde koronavirus proběhl s největší razancí. K nim ve druhé vlně patří také Česká republika. Oficiálně se zde nakazilo přes půl milionu lidí, ale reálně koronavirem prošly miliony Čechů.
Tato studie je přitom výjimečná v tom, že pracuje s obrovským souborem dat. Vědci měli k dispozici záznamy 69 milionů lidí ve Spojených státech, z nichž 62 tisíc prodělalo Covid-19. Do tří měsíců od pozitivního testu se u pětiny z těchto osob projevila úzkost, deprese nebo nespavost. Jde přitom o diagnostikované případy. Ve skutečnosti jich tedy bude mnohem více, ať už těch, kteří neměli zjištěný koronavirus a pak se u nich psychická porucha objevila nebo těch, kteří zatím nevyhledali psychiatrickou pomoc.
Foto: Freepik