Obchodní řetězce v České republice mají velkou praxi v navyšování svých marží. Ty patří k vůbec nejlepším v Evropě, což je pochopitelně nejen na úkor zákazníků, ale také samotných dodavatelů. Ostatně, Agrární komora České republiky si dlouhodobě stěžuje na to, že tuzemské obchody neplatí zemědělcům dobré peníze, případně od nich vůbec neodebírají zboží, protože si ho levněji pořídí v nějaké jiné zemi.
Rozdíl je znatelný
Už před pár lety se objevily zprávy o marži ve stovkách procent například na šunce, případně ovoci. Hotovým zlatým dolem je ale v poslední době pro obchodní řetězce především máslo. Tady jde totiž o potravinu, která je naprostým základem pro většinu domácností. Málokterý produkt se prodává v takovém množství jako právě máslo.
Lidé si za něj přitom zvykli platit poměrně vysokou cenu, což už samo o sobě dává řetězcům velmi slušný manévrovací prostor. Pakliže si chtějí navýšit obrat a zisk, stačí když dají nějaké to máslo do akční nabídky. V takové chvíli se doslova strhne mela a výrobek je vykoupen za pár hodin nebo maximálně dní.
“Je ale potřeba si dát pozor na to, jaké máslo v akci kupujete. Snadno se vám může stát, že to nebude čerstvé máslo, na jaké jste zvyklí, nýbrž máslo stolní. Zdánlivě mezi nimi není rozdíl, ale jeden přeci jen existuje. Je docela zásadní a odvíjí se od něj všechno ostatní,” vysvětluje Aleš Bečvář coby odborník na potraviny. “Čerstvé máslo se musí zkonzumovat do 20 dnů od data výroby, ale oproti tomu stolní máslo může být až dva roky v mrazácích.“
Ve standardním režimu není moc důvod, aby se prodávalo stolní máslo, protože výroba a systém dodávek čerstvého másla funguje dobře. “Je tu ale jeden segment, který generuje obrovské zásoby stolního másla. A to jsou státní potravinové rezervy,” vysvětluje expert.
Přirážky jsou vysoké
Tyto rezervy slouží pro případ jakékoliv nouze, kdy samozřejmě stačí i horší máslo. Hlavně, že nějaké bude. Tyto rezervy se ale musí pravidelně obměňovat, byť daný produkt vydrží dlouho. A právě tady přicházejí ke slovu obchodní řetězce. Aby se dané máslo nemuselo vykupovat, tuzemské řetězce ho velmi levně vykoupí, a potom s vysokou přirážkou prodávají zákazníkům.
“V obchodech to vypadá jako velká sleva na másle, ale ve skutečnosti je to především obrovský zisk pro řetězce. Ty přitom toto máslo berou od mnoha evropských států,” vysvětluje Aleš Bečvář. Navzdory tomu se po takovém másle vždy jen zapráší, protože je za zdánlivě dobrou cenu.
Čtěte také: Základní potravina zmizí z českých obchodů. Už si ji nekoupíte, Češi nevěří vlastním očím
Otázkou je ale jeho kvalita. Může být totiž kvalitativně podstatně horší než čerstvé máslo. Za tu dobu už může žluknout a obvykle nemá prvotřídní vlastnosti. Jinde se používá například v průmyslové výrobě potravin, jako jsou třeba pekárny. Ale tady se běžně prodává v obchodech koncovým zákazníkům.
Foto: Shutterstock, zdroje: Akademie kvality, dTest
Kapitalismus systém na podvody
Naše vláda jednak neumí vybrat daně od zahraničních firem, jednak české firmy prodali zahraničním zájemcům, daně buď nepožadavala nebo je firmy odvádějí do zahraničí.
A za druhé, zajímalo by mě proč má někdo důchod 200 000. Když měl ak vysoký plat, mohl si na důchod naspořit. Kolik odvedl na důchodové pojištění.
A za třetí, navyšování důchodů by mělo být o pevnou částku a nikoliv v procentech aby se nůžky konečně přestaly rozevírat.
Na důchody by bylo více peněz při snížení počtu managerů ve státní službě.
Tak proč to vláda dovolí a naco máme ČOI ty mají mít toto pod palcem a nejen máslo ale veškeré potraviny!!!!!!!