Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly se hrozivé nárůsty počtu nakažených koronavirem z poloviny září podařilo přinejmenším zbrzdit. To je dobrá zpráva, ale jinak tento známý epidemiolog příliš optimistický není. Čekají nás podle něj ještě dva velmi těžké měsíce, než se počet nových případů každý den ustálí na přijatelných hodnotách. Těch bude docíleno i s pomocí radikálnějších opatření, která bude možné vyhlásit v rámci nouzového stavu, jenž začne platit v pondělí 5. října.
Vyloučeny nejsou další vlny epidemie
Reprodukční číslo se z hrozivých 1,6 (v Praze dokonce 1,8) podařilo postupně srazit až někam k hodnotě 1,3. Cílem je, aby se dostalo až na hodnotu začínající nulou, tedy někam k 0,8. To bude znamenat, že počet nakažených začne opět klesat, tak jako se to stalo v létě. Podle Prymuly ale ani tehdy nebude vyhráno. Po uvolnění přijatých opatření totiž logicky začnou počty nakažených opět růst, vzhledem k tomu, že virus nikam nemizí, a jakmile dostane prostor, jednoduše se začne opět šířit. To už jsme si vyzkoušeli. Nejsou tak vyloučeny další vlny epidemie, ale úkolem státu je, aby zajistil, že nebudou nikterak dramatické.
Prymula vidí světlo na konci tunelu, ale nikoliv v blízké budoucnosti. “Světlo na konci tunelu je imunita národa. Ta může vzniknout dvojí cestou. Buď nákazu velký počet lidí prodělá, druhý faktor je vakcinace,” uvedl ministr zdravotnictví pro lidovky.cz. Sám by rád šel cestou očkování, ale žádná ozkoušená vakcína zatím k dispozici není a některé se v poslední době dostaly do problémů. Přijdou tak nejdříve příští rok a ani to není úplně jisté. V minulosti přitom Prymula hovořil o promoření národa. Dnes je opatrnější a dodává, že částečné promoření ve Švédsku stálo tisíce životů a kolektivní imunitu to stejně nepřineslo.
Prymula nesleduje nové případy, ale zatížení systému
“Bude trvat ještě tak dva měsíce, než se dostaneme na hodnoty, které budou přijatelné. A pak budeme muset v nějakém kombinovaném režimu nárůstu a poklesu vydržet ještě tak do poloviny příštího roku, kde bychom se definitivního světla mohli dočkat,” namaloval Prymula vizi příštích měsíců.
Podstatné podle něj už nejsou čísla nových pozitivních, kdy příliš nesleduje, zda daný den přibylo dva nebo tři tisíce nových případů. Sleduje spíše vývoj hospitalizovaných a vážně nemocných, tedy těch, kteří vyžadují systémovou péči. Právě jeho kapacita je přitom pro zvládnutí epidemie klíčová.
Foto: vlada.cz