Málokdo by dnes neznal finanční aplikaci, která už je ale ve skutečnosti regulérním bankovním domem s evropskou licencí, Revolut. Tuto aplikaci mají v mobilním telefonu stovky tisíc Čechů. Mnozí z nich ji používají především na dovolených kvůli vynikajícím směnným kurzům, ovšem tato banka už toho dávno umí mnohem více.
Probíhalo to celé měsíce
Především mladší jedinci si sem tak nechávají posílat výplatu jako ke standardní bance, mají zde spořicí účty a investují zde do akcií nebo kryptoměn. Zkrátka vše na jednom místě. To prakticky žádná jiná v Česku dostupná banka neumí, a tak se oblibě Revolutu nelze příliš divit.
Jak se ale teď ukázalo, společnost řeší obrovský problém, protože byla de facto vykradena, jak uvádí server Pymnts. Vzhledem k tomu, že banka nemá kamenné pobočky, to pochopitelně neproběhlo jako klasická bankovní loupež, nýbrž sofistikovanějším způsobem. Skupina kriminálníků totiž našla v aplikaci velkou chybu, díky které se na její úkor obohatila o více než 20 milionů dolarů, tedy částku dosahující kolem půl miliardy korun.
Problém trval hned několik měsíců, než ho někdo z Revolutu zaznamenal, což zrovna nevzbuzuje velkou důvěru v tuto aplikaci, která čelila mnoha kontroverzím už dříve. Podle zdrojů z nitra společnosti byla zneužita chyba spočívající v odlišnosti platebních systémů používaných ve Spojených státech amerických a Evropě. Když byla určitá transakce odmítnuta, Revolut nesprávně refundoval tuto částku na účet, ačkoliv nebyla vůbec odeslána.
Opravdu velká ztráta
Zajímavé je, že problém byl poprvé zaznamenán někdy v roce 2021, ovšem kriminální skupiny ho ve velkém začaly zneužívat až v roce 2022. Neuvěřitelné přitom je, že se jim to dařilo po dobu celých měsíců. Jednoduše najali lidi, kteří neustále prováděli nějaké transakce, které musely být odmítnuty, což potom vedlo k připsání dané částky na účet, kde předtím třeba vůbec nemuselo nic být.
Zmíněných 20 milionů dolarů, které se podařilo tímto trikem získat, přitom odpovídá dvěma třetinám zisku společnosti za rok 2021. Je to tedy velká finanční rána, ovšem Revolut ji nechce vůbec komentovat. Zřejmě aby si před zákazníky ještě více nezavařil.
Pravdou také je, že Revolut je aktuálně vyšetřován britskými regulátory, přičemž hrozí, že mu nebude v této zemi udělena bankovní licence, o kterou již před časem požádal. V minulosti měl totiž problémy s transakcemi podezřelými z praní peněz a podivnými obchody s kryptoměnami.
Foto: Shutterstock
Aplikace…nesmysly…..samé digitalizivani….je to jen ku ho…u.