Pokud si uložíme peníze do banky, prakticky jediné, co by je mohlo ohrozit, je její případný krach. Pravdou je, že ještě v devadesátých letech to byla možnost s poměrně vysokou pravděpodobností, avšak dnes patří tuzemský bankovní systém k těm nejstabilnějším v Evropě.
Jde o pověst
Banky v České republice se každoročně chvástají svými skvělými čísly, která jsou všechno, jen ne problematická. Jistě, někdy to může jít opravdu rychle a zkrachovat může i banka, která měla dobré finanční výsledky, jak se ukázalo na nedávném příkladu Sberbank.
Na něm se dá přitom skvěle popsat to, co je pro banku nejvíce problematické. Jde o pochroumanou reputaci. Jakmile se rozkřikne, že by peníze nemusely být za určitých okolností úplně v bezpečí, jakkoliv je ta pravděpodobnost malá, už se začínají srocovat lidé před pobočkami a pro jistotu chtějí své peníze. Když to ale udělá určitá kritická masa najednou, skutečně se zjistí, že v bance na okamžitou výplatu všech není dost peněz.
Teď to má podobně nahnuté Podnikatelská družstevní záložna, což je také svého druhu banka, byť spadá do kategorie kampeliček. Ty však slouží prakticky stejnému účelu a rovněž jsou regulovány Českou národní bankou.
Ta již oznámila, že s touto záložnou zahájila řízení o odebrání licence. “Selhání Podnikatelské družstevní záložny je způsobeno neplněním právních povinností při její činnosti v rozsahu, délce trvání a závažnosti, se kterým právní předpisy spojují odnětí povolení působit jako družstevní záložna,” uvádí ČNB na svých webových stránkách.
Problematické transakce
Na Podnikatelskou družstevní záložnu totiž prasklo, že se zapojila do těžko průhledných finančních řetězců, na jejichž konci skončili podvedení lidé či společnosti. Podle všeho přitom pochybila při prověřování transakcí a dalších aspektech, které musí splňovat.
Je přitom zajímavé, že jde o svého druhu banku pro vysoce postavenou privátní klientelu. Když se začalo odhalovat, kdo všechno zde měl účty, přišlo se na to, že šlo o velké prominenty ze všech možných oborů činnosti. Ti zde tvořili jakýsi uzavřený kruh, který si navzájem půjčoval a vytvářel dosti neprůhledné transakce.
Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze
Ačkoliv tak PDZ nebyla žádným velkým subjektem, tito lidé zde točili skutečně nemalé peníze. Je teď otázkou, nakolik na ně v případě krachu dosáhnou. Záložna sice podle všeho nadále funguje v omezeném režimu, ale těžko říct, jak dlouho to bude ještě trvat.
Foto: Shutterstock