Rajčata, brambory nebo lilek. V našich luzích a hájích velmi oblíbené druhy zeleniny, které tvoří těžko nahraditelnou součást mnoha pokrmů. Málokoho by proto napadlo, že by se před nimi měl mít na pozoru. Tyto plodiny totiž mohou obsahovat toxické látky, kterými se člověk ve větším množství může otrávit.
Rizikem jsou málo zralé plody
Zprávu přinesl Evropský úřad pro bezpečnost potravin, který shrnul poznatky o rostlinných toxinech v rajčatech, lilcích a bramborách. Rostlinná čeleď lilkovitých zahrnuje nejrůznější druhy, od okrasných rostlin až právě po brambory nebo rajčata. Všechny přitom obsahují glykoalkaloidy. V bramborách najdeme solanin, v rajčatech tomatin a v lilku solamarin.
Obsah těchto látek v plodech se přitom liší podle stupně zralosti a hodně závisí také na konkrétní odrůdě. Pozor je třeba si dát především na nezralé plody. Ty podobně jako listy, stonky a květy obsahují značné množství toxické látky. Zemědělci obvykle své odrůdy šlechtí tak, aby toxiny pokud možno omezili na části, které se nepožívají. Například u některých paprik se povedlo výrazně snížit alkaloid kapsaicin, díky čemuž tyto plody přestaly pálit a jsou sladké.
Nejnebezpečnější jsou brambory
K vážné otravě toxickými látkami z lilkovitých rostlin dochází jen poměrně vzácně. Může nás však potkat otrava lehčí, kterou si ale s konzumací těchto druhů zelenin nespojíme. Jde obvykle o poruchy trávení nebo bolest v krku. Požití jednoho miligramu glykoalkaloidů na kilogram tělesné hmotnosti může způsobit zadýchávání, ospalost nebo neklid.
Pokud se ptáte, kde je riziko otravy nejvyšší, jde o brambory. Alkaloidy solanin a chaconin najdeme především ve slupce brambor a lehce pod ní. K otravě tak nejčastěji dochází při konzumaci neoloupaných nebo špatně oškrábaných brambor. Vyplatí se také vykrajování klíčků nebo zelených částí. Pokud jde o lilek, ten by se neměl jíst syrový. Rajčata jsou v tomto ohledu nejméně nebezpečná, a pokud jsou zralá, obvykle obsahují jen velmi málo tomatinu.
Foto: Freepik