Bohužel se začíná potvrzovat podezření, že nová jihoafrická mutace viru může být do značné míry rezistentní vůči očkovacím látkám, které jsou v současné době aplikovány lidem po celém světě. Tato mutace má přitom potenciál šířit se podobně rychle jako ta britská. Podle Romana Prymuly už v České republice možná je, a pokud ještě ne, tak do pár týdnů určitě dorazí. Pak se může stát dominantním kmenem díky své agresivitě a rychlosti šíření.
První testy ukázaly, že jihoafrická mutace dokáže obejít současné vakcíny, které byly vyvíjeny proti původním kmenům koronaviru Sars-CoV-2. Ke zjištění dospěla společnost Novavax, která svou chystanou vakcínu testovala už v podmínkách, kdy se jihoafrická mutace šířila. Zatímco celkově dosáhla tato vakcína velmi uspokojivé účinnosti ve výši 90 %, v případě jihoafrické mutace už to tak slavné nebylo.
Klinické zkoušky totiž probíhaly na dvou místech: ve Velké Británii a právě v Jihoafrické republice. Zde se testů účastnilo přibližně pět tisíc osob. A právě v JAR byla účinnost vakcíny výrazně nižší. Dosahovala pouhých 60 %, což už není příliš příznivý výsledek. Pro lepší obrázek dodejme, že v evropské větvi testů byl výskyt nákazy mezi očkovanými čtyřikrát méně častý.
Pro viníka tohoto stavu není nutné chodit daleko. Podrobné testy v rámci klinických zkoušek odhalily i to, že celých 90 % účastníků jihoafrické studie bylo nakaženo právě novou mutací koronaviru.
Tato zjištění poprvé v praxi ukázala, o čem vědci dosud na základě laboratorních experimentů pouze spekulovali. Jihoafrická mutace je uzpůsobena tak, aby dokázala uniknout protilátkám původních kmenů a mohla tak nakazit ty, které infekcí už prošli, případně ty, kdo se nechali očkovat. V laboratorním prostředí se prokázalo, že proti mutaci z JAR je méně účinná i vakcína Moderna a pravděpodobně i další dostupné látky, případně i ty, které jsou těsně před schválením.
Jde o obrovský problém zejména proto, že očkování ve velkém probíhá stávajícími vakcínami, které zřejmě nebudou ve výsledku tak účinné, jak se čekalo. Zároveň je to potvrzením obav z toho, že koronavirus dokáže mutovat způsobem, že bude třeba vyvíjet neustále nové a nové vakcíny. To by v případě nového typu mRNA vakcín neměl být ani tak technologický, jako spíše logistický problém. Neustále totiž bude nutné očkování obnovovat, což bude klást značné nároky na jednotlivé státy.
Foto: Shutterstock