Mnoho lidí nesní o ničem jiném, než že se jim někdy podaří přijít k bohatství, a to ideálně bezpracnou formou. Tedy buď něco vyhrát nebo jinak snadno získat. Jednou z nejběžnějších cest, jak se vám to může poštěstit, je přitom nalezení vzácného předmětu v domácnosti.
Můžete být boháči
Většina lidí tuto možnost rovnou zahodí jako vysoce nepravděpodobnou. Jistě, je docela možné, že doma nic vzácného nemáte. Ale není to na druhé straně vůbec vyloučeno. Pravděpodobnost rozhodně není nízká, natožpak zanedbatelná. Jen často nevíme, co doma ve skutečnosti máme.
V českých luzích a hájích zřejmě nebudete mít desítky let staré komiksy nebo vzácné baseballové kartičky, které se v aukcích prodávají za miliony korun. Je potřeba vycházet z českých reálií, které však rovněž nejsou chudé na určité vzácnosti, jež se předávají z generace na generaci.
Hodně oceňovaný je dnes především porcelán, kterého bylo v českých krajinách vždy hodně. Ostatně, patřili jsme k jedněm z největších velmocí, pokud jde o výrobu předmětů z tohoto materiálu. Co vám na první pohled může připadat jako nehezký starý a navíc zaprášený hrníček, může někdo jiný ocenit na desítky či stovky tisíc korun.
Rozhodně se neřiďte tím, že se vám něco líbí nebo naopak nelíbí. To není žádné sběratelské kritérium a hodnotu to neurčuje. Mnohem důležitější je vzácnost. Snadno tedy doma budete mít krásnou sadu, o které si myslíte, že je hodnotná, avšak ve skutečnosti se jich dochovalo velké množství, a tak ji neprodáte za více než pár desetikorun. Naopak třeba ten zastrčený hrníček, který byste v životě nepoužili, může být mimořádně vzácný.
Pokud jde o porcelán, dá se poměrně dobře určit alespoň jeho přibližná hodnota. Porcelánky totiž své produkty označovali značkami, které lisovaly nebo vyrývaly na spodní stranu. “To, že je nějaký porcelán takto označen, už je prvním kritériem toho, že by mohl být vzácný,” vysvětluje odborník na starý porcelán Miloš Kadra. Pakliže na spodní straně nic nenajdete, je to neautorizovaný porcelán, který obvykle takovou cenu nemá.
Peníze se pohrnou
Například porcelán z Míšně je označen zkříženými meči. Takovéto kousky mají nezřídka cenu ve stovkách tisíc korun nebo i v milionech. Jednou z nejznámějších českých porcelánek byla ta ve Slavkově, přičemž v českých domácnostech se stále nachází hodně z její produkce. Označena je vytlačeným či namalovaným písmenem S. Ceny za takový porcelán se pohybují v desítkách tisíc korun.
“Najít můžete také sady z porcelánky v Březové, která má ve znaku hornická kladiva. Dosud funguje porcelánka ve Staré Roli, jež jako znak používá iniciály AN. Klášterec nad Ohří rovněž hostil slavnou porcelánku, která byla spojena s hraběcím rodem Thunů a která nese označení TK,” uvedl expert Miloš Kadera.
Pakliže doma něco takového najdete, lze se pohroužit do podrobnějších detailů. Na internetu jsou k dispozici nejrůznější katalogy a databáze, s jejichž pomocí se vám dané kousky podaří ohodnotit ještě lépe. Pokud si s tím nechcete dávat takovou práci, můžete zkusit služby některého ze starožitnictví, kterých je v Česku stále velké množství.
Foto: Shutterstock, zdroje: The Old Stuff, Kovels, Barnebys