Očkování proti koronaviru jako takové je dosud jediným světlem na konci tunelu a představuje příslib normální budoucnosti v podobě, na kterou jsme byli zvyklí předtím, než ve světě vypukla pandemie srovnatelná jen se Španělskou chřipkou, od které však už uplynulo více než sto let.
Z očkování se ale bohužel stalo i téma, které rozděluje. Zatímco část společnosti touží po svých dvou dávkách, které jim zaručí klid a výhledově i normální život, významná část obyvatelstva vakcinaci odmítá, protože se bojí nejrůznějších rizik a vedlejších efektů. Ty sice nejsou nikterak významné a podle klinických studií se neliší od jiných vakcín, i vzhledem k novým postupům výroby vakcín se někteří lidé obávají toho, že by se problémy mohly objevit třeba až za několik let.
Vědci a lékaři se snaží pochybnosti rozptylovat, ale když se ukáže nějaký problém, je náležitě zveličen. To například vedlo i k pozastavení očkování vakcínou AstraZeneca v řadě evropských zemích, aby se následně ukázalo, že látka je skutečně bezpečná.
Někteří lékaři však poukazují na jev, který se v současné době může poměrně často vyskytnout a zbytečně tak podkopat důvěru v očkování. Jde o nechtěné naočkování lidí, kteří už jsou koronavirem nakaženi. V takovém případě může dojít k přehnané reakci organismu či tvorbě krevních sraženin. Vzhledem k tomu, že nálož viru v populaci je v současné době obrovská a před samotným očkováním se neprovádí test, je logické, že k takovým situacím dochází.
“Neznám detaily toho, co se objevuje po aplikaci vakcíny od AstraZeneca, ale vsadím svoje boty, že je to reakce u lidí, kteří Covid prodělali. Je to známá reakce antigenu a protilátek ve formě cirkulujících imunokomplexů, které dělají tu intravaskulární diseminovanou koagulaci,” uvedl ve svém dopise ministru zdravotnictví a premiérovi imunolog Jiří Beran. Podle něj je nebezpečné doporučení vakcinologické společnosti, aby se lidé, kteří prodělali covid, očkovali už po sedmi dnech a rovnou dvěma dávkami. To je podle Berana velmi nebezpečné a může to lidi zneschopnit, v krajním případě dokonce zabít. Nabízí se delší odstup očkování od prodělané nemoci a použití jen jedné dávky, jak se to dělá v některých zemích.
“Jsem přesvědčen, že prakticky u každé vakcíny na covid-19 najdeme pár pacientů, kteří budou poškozeni tím, že nemoc právě prodělávají. To se však děje i v Česku, začátkem roku u nás zkolabovala řada zdravotníků, kteří si „hurá stylem“ napíchali vakcínu, ale nevěděli, že mají covid. Naštěstí se z toho většinou rychle dostali,” uvedl k tomuto problému Martin Balík, který je primářem KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Oba odborníci jsou velkými zastánci vakcíny proti covidu a tato rizika uvádějí kvůli tomu, aby rozptýlili obavy ze samotného očkování. Problém není podle všeho v něm, ale v nesprávné aplikaci vakcíny, ke které dojde v průběhu nemoci nebo krátce po ní. V takovém případě může dojít k nepříjemným vedlejším efektům.
Foto: Shutterstock