Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo opřít do očkovací kampaně, a to s cílem dosáhnout významné proočkovanosti populace už v létě, což byl ostatně i původní plán. Ten ale musel být mnohokrát revidován, ať už kvůli nedostatku vakcín nebo problémům s logistikou. Ministerstvo se k němu ale pod vedením Petra Arenbergera vrací, přinejmenším v rétorické rovině.
Již brzy by se měla začít věková hranice pro registraci k očkování posouvat každý týden. “Podle toho, jak budou probíhat dodávky vakcín, bychom ji chtěli posouvat o pět let,” uvedl v Poslanecké sněmovně ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Znamená to, že každý týden by se do systému mohli registrovat o pět let mladší lidé.
Podle nového jízdního řádu by se například padesátníci mohli k očkování zaregistrovat už v prvním květnovém týdnu. Na třicátníky by potom došlo už na začátku června. Lidé starší 60 let už se budou moci o vakcínu přihlásit zítra.
Ambiciózní plán ale má i své kritiky. Podle nich je tu spíše přání otcem myšlenky, než že by šlo o skutečně proveditelnou záležitost. Zejména praktici upozorňují na skutečnost, že stále mají mnoho lidí nad 70 let a chronicky nemocných, kteří očkováni nebyli. V těchto skupinách na vakcínu čeká přibližně 350 tisíc lidí.
“Já v tom vidím naprosto účelovou věc,” uvedl pro Lidové noviny praktický lékař Petr Šubrt, který zároveň předsedá královéhradeckým praktikům. Podle něj trpí právě praktičtí lékaři chronickým nedostatkem vakcín. Prioritně jsou zásobována očkovací centra, kterým pomůže i tento nový plán. Důvodem je částečně fakt, že do Česka ze všeho nejvíce proudí vakcíny Pfizer, kterými se očkuje pouze v očkovacích centrech. Praktici potom používají často nedostatkové vakcíny AstraZeneca a nově i Johnson & Johnson.
Lidem by ale v zásadě mohlo být jedno, kde budou očkováni. Jenže experti poukazují na to, že plán ministra Petra Arenbergera narazí na drsnou realitu, kterou je nedostatek vakcín pro takové množství občanů. “Myslím si, ale nemám to podložené daty, že se to týdně otevře pro více lidí, než kolik je tu dávek, takže to spíše udržitelné není. Protože se budou očkovat mladší lidé v době, kdy ještě nebudou naočkováni ti starší,” uvedl Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti.
Celá akce s týdenním snižováním limitu pro registraci k očkování může působit jako snaha ukázat, jak dobře očkování funguje. Realita ale může být jiná. Lidé se sice zaregistrují, ale pozvánka k vakcinaci ji může přijít až za několik týdnů až měsíců. V takovém případě by šlo především o PR akci.
Na druhé straně podobný přístup pomůže zjistit skutečný zájem o vakcínu v širším rozmezí věkových skupin. Může se ukázat, že s klesajícím věkem bude rychle klesat i zájem o vakcínu. V takovém případě by se mohlo podařit rychle proočkovat zájemce a následně se zaměřit na ty, kteří se z nějakého důvodu nepřihlásili.
Foto: Shutterstock