V České republice začíná nepříjemným způsobem přituhovat. Nevyhnete se tomu přitom prakticky v žádném pracovním modelu. Například pro živnostníky se chystají výrazně vyšší odvody, ale ani zaměstnanci nepřijdou takříkajíc zkrátka.
Všechno bude jinak
Sice nebudou platit více, ovšem jejich podmínky v práci se zhorší. Poměrně zásadní je prodloužení zkušební doby u zaměstnaneckého poměru. Jak známo, zkušební doba by měla sloužit k tomu, aby si zaměstnanec i zaměstnavatel ověřili, zda jejich pracovněprávní vztah bude dávat smysl i na dobu neurčitou.
Z hlediska zaměstnance však obvykle jde o formalitu, protože když už do nějaké práce nastoupí, většinou v ní chce také zůstat. A to i proto, že není jednoduché pracovní pozice neustále měnit. Z pohledu zaměstnavatele je to ale skutečně důležité období, kdy si ověřuje, zda je vybraný člověk skutečně tím, za koho se vydával na pohovoru, kde má většina lidí tendenci přehánět a představovat se v přespříliš pozitivním světle.
“Praxe ukazuje že u specifických odborných pracovních pozic je aktuální zkušební doba nedostatečná,” nechal se slyšet ministr práce a sociálních věcí. Proto se v rámci novely zákoníku práce od 1. ledna 2025 zkušební doba prodlouží. U běžných pozic to bude na 4 měsíce, ovšem u těch vedoucích dokonce na 8 měsíců. Je přitom otázkou, jakým způsobem budete zařazeni, protože manažerská pozice může být vlastně poměrně běžná, zejména potom v korporaci. Pakliže na takovou nastoupíte, je potřeba se smířit s tím, že po dobu třičtvrtě roku vás budou moci kdykoliv propustit bez důvodu a navíc i odstupného.
Není to vůbec příjemné
“Popravdě, už teď mi zkušební doba 3 měsíce připadá opravdu dlouhá. Několikrát se mi stalo, že mě propustili v její poslední den, a to je pak velká rána. Teď to bude ještě horší,” říká pan Michal, který pracuje v Praze v rámci informačních technologií.
Je totiž pravdou, že zaměstnavatel se většinou o tom, zda si daného zaměstnance ponechá nebo nikoliv, obvykle rozhoduje až na konci zkušební lhůty. Jenže pokud se rozhodne pro vyhazov, takový člověk má obrovský problém. Zničehonic je na dlažbě bez jakéhokoliv záložního plánu a navíc začíná proces výběru zaměstnání opět od nuly. Musí si něco najít, obeslat životopisy, chodit na pohovory a nakonec opět absolvovat onu zkušební dobu. Pakliže se člověk příliš nedaří, lze se takto snadno dostat do začarovaného kruhu. Navíc další zaměstnavatelé už k němu budou logicky přistupovat s větší opatrností, což může opět plodit problémy.
Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Money, Business Info