Česká republika si aktuálně prožívá energetickou krizi a statisíce lidí zjišťují, jaké to je, když upadnou do takzvané energetické chudoby. To byl přitom ještě před pár týdny pojem, který tu prakticky nikdo neznal. Teď ale představuje jeden z největších problémů, jež je momentálně třeba řešit. Vážně totiž hrozí, že velké množství domácností nebude mít na zaplacení záloh či faktur za elektřinu a plyn.
Začíná se upomínkami
Ačkoliv by se mohlo zdát, že v dnešní době nikomu nemůže hrozit odpojení od elektřiny a plynu, snad až na chronické neplatiče, které nějaké složenky nikdy nezajímaly, opak je pravdou. Dodavatelé energií nejsou charitou, nýbrž soukromými firmami a řídí se jasnými pravidly. Pokud za elektřinu a plyn neplatíte, nekompromisně vás od nich odstřihnou. A je jim vcelku jedno, jaké je zrovna roční období a že nebudete mít, jak svítit či topit.
Systém plateb za energie je postaven na zálohách. Nestačí tedy jednou ročně zaplatit za odebranou elektřinu a plyn. Naopak, je zapotřebí průběžně hradit zálohy na konečné vyúčtování. Na jeho základě potom už jen zaplatíte nedoplatek, případně je vám vráceno to, co jste přeplatili ve formě přeplatku.
Jde tedy právě o zálohy, co je třeba platit, aby vám nebyl přívod energií přerušen. Pro dodavatele je pochopitelně denním chlebem, že se s platbou některé ze záloh domácnosti opozdí, ať už proto, že opomenou, nebo proto, že v daný moment nemají peníze. V takovém případě se obvykle dodavatel připomene emailem nebo SMSkou. Pakliže je záloha uhrazena třeba v dalších 14 dnech, nic se neděje. U standardních dodavatelů, jako je ČEZ, PRE či Innogy, není účtováno ani žádné penále.
Po nezaplacení dvou záloh můžete být odpojeni
Pokud byste však s platbou zálohy otáleli i nadále, začne se váš dodavatel připomínat vehementněji. V takovém případě už zasílá poštovní upomínky, které jsou obvykle zpoplatněny již stokorunovými částkami. Je pochopitelně zbytečné si účty za energie zvyšovat tímto způsobem, ale pokud takovou upomínku vyslyšíte, opět se nestane nic více, než že uhradíte o pár stovek více.
Pokud se ale vše dostane do stavu, kdy po jedné neuhrazené záloze přijde i druhá, už začíná být pomalu zle. Ano, je to překvapivě rychlé. Podle Energetického regulačního úřadu je možné odpojit domácnost, která opakovaně nedostává svým závazkům. Opakovaně u většiny dodavatelů znamená dvakrát.
K odpojení okamžitě po neuhrazení druhé zálohy však dochází jen výjimečně, například v případě, že jde o problémového zákazníka. V jiných případech však standardní dodavatelé vyvíjejí snahu, aby k tomuto kroku nemuseli přistoupit.
Pokud už se musí dodavatelé uchýlit k akci, obvykle nejprve dodávky pouze přeruší a zašlou další výzvu k uhrazení nedoplatků. Pokud ani ta není vyslyšena, dochází k odpojení energií včetně elektroměru či plynoměru. To už je opravdový problém, protože za znovupřipojení je třeba uhradit nemalou částku. I po odpojení přitom platí, že dluh po vás bude nadále vymáhán.
Řešením je splátkový kalendář
Dodavatele energií si však nepředstavujte jako nějaké vykuky, kteří vás chtějí od proudu a plynu odpojit co možná nejdříve. Ba právě naopak. Pokud komunikujete, můžete společně najít řešení i navzdory tomu, že aktuálně nemáte dost prostředků na zaplacení.
Typickým řešením jsou splátkové kalendáře. Všichni hlavní dodavatelé deklarují, že jsou k nim ochotni přistoupit. Má to však své předpoklady. Předně nesmí klienty hrát “mrtvého brouka” a před dodavatelem se měsíce takříkajíc schovávat, aby pak v poslední okamžik vytáhl s prosbou o splátky. Tak to fungovat nebude.
V optimálním případě dodavatele kontaktujte ještě před termínem uhrazení zálohy s prosbou, zda byste dočasně nemohli přejít na splátkový kalendář. Pokud jste do té doby neměli žádné vroubky, není důvod, aby vám dodavatel nevyhověl.
Foto: Shutterstock
Písařík může, milión Čechů musí. To je náš kapitalismus v kostce
přesně tak ,
Bohužel další z řady zločinců tolerovaných bezzubou justicí a neschopnou policií. Na co se čekalo, než uteče a prozradí kamarádíčky spolupracující ?
A ERU další neschopný úřad. Horší je, že se situace bude opakovat, máme
nepoučitelné vedení a účinná ochrana občana neexistuje.
Asi bude moc lidí muset pochopit,že důležitější je mít v zimě teplo,než v létě se potit10dní u moře.
Každej skáče hned na ERÚ, což o to, ale to dělala ČOI ? A dělá? Ti maj přeci na starosti dodržování obchodních pravidel a smluv.!!