Řidiči často vůbec neřeší správné používání světel na svém vozidle v provozu. Pakliže panuje jarní nebo letní počasí a je skvělá viditelnost, nijak zvlášť to nevadí. Ovšem v pošmourných, zimních a zamlžených dnech je to něco úplně jiného.
Je to velmi důležité
Zde je správné využití světel na vašem vozidle naprosto zásadní. Může totiž být klíčové v předcházení velmi nebezpečných nehod. Jedna věc je ta, že dnes vůbec nemůžete vyjet na silnici bez toho, aniž byste světla na voze nerozsvítili. Běžně stačí takzvaná denní světla, ovšem jakmile se světelné podmínky zhorší, je dobré zapnout klasická světla naplno.
Je s podivem, že se od roku 2024 snížila sankce za to, když toto pravidlo nedodržíte. Dosud se za tento prohřešek platila pokuta ve výši 2000 Kč, což už ale neplatí. Nově vám bude stačit pouhých 1500 Kč, a to navzdory sílící inflaci.
Může se dokonce stát, že vám strážmistr poskytne pouze domluvu, a to ve chvíli, kdy jde o evidentní opomenutí a světelné podmínky venku jsou bezvadné. Bohužel ale stále nejsou výjimkou ani ti řidiči, kteří si světla nezapnou i v noci. Tam už je na místě opravdu tvrdá sankce, protože je to velké ohrožení pro všechny.
Trochu jiná situace potom panuje u světel mlhových. Sváteční řidiči se domnívají, že je nikdy nebudou potřebovat, ale i je může přepadnout nenadálá mlha. Výskyt těchto podmínek je skutečně nevyzpytatelný a může se objevovat jen na určitém úseku.
V takové chvíli je ale potřeba rychle reagovat. Aktivace mlhových světel je zásadní. Málokdo to ale dokáže správně. “Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy,” praví vyhláška.
Musíte se tím řídit
Takže si to převeďme do srozumitelné řeči. Jakmile vjedete do mlhy nebo sněžení, okamžitě musíte aktivovat zadní mlhová světla. Je to zkrátka povinnost. Přední mlhová světla ovšem můžete aktivovat dobrovolně, avšak nesmíte je využít jindy. Tudíž jakmile z nepříznivých podmínek vyjedete, je potřeba je ihned vypnout.
Je však zajímavé, že v tomto ohledu neplatí žádná striktní pravidla, která by dle odborníků byla na místě. Doporučuje se třeba, abyste mlhovky aktivovali ve chvíli, kdy je viditelnost do 50 metrů, což je vzdálenost mezi směrovými sloupy.
Důležité je také držet si v mlze větší vzdálenost od vozidel, která jedou před vámi, a to tak, aby odpovídala rychlosti, kterou jedete. Pakliže tedy jedete například 90 kilometrů v hodině, měli byste před sebou mít stejnou vzdálenost v metrech volnou.
Foto: Shutterstock, zdroje: Suri, Policie