Televize je stále dominantním zdrojem zábavy v České republice. Ačkoliv se některé domácnosti svých přehrávačů cíleně zbavují, ať už proto, že tento druh obsahu nechtějí konzumovat, případně proto, že se chtějí vyhnout poplatkům za Českou televizi, dominantně platí, že Češi své televizní přijímače milují.
Nepříjemné překvapení
Obzvlášť poté, co se jim v posledních letech dostalo nemalého vylepšení v podobě možnosti aktivace nejrůznějších streamovacích služeb typu Netflixu, HBO Max nebo Disney Plus. Tyto služby otevřely dosud netušené studnice obsahu a nejrůznějších pořadů. Jakmile je nějaký seriál nebo film uveden celosvětově, obvykle má i český divák díky této nabídce možnost ho okamžitě shlédnout.
Bohužel to však neplatí stoprocentně a definitivně. Jak se ukazuje, abyste si možnost sledovat tyto služby udrželi, musíte hradit nejen stále vyšší cenu předplatného (například Disney+ zdražil na již nepříjemných 299 Kč), musíte také investovat do techniky. Pryč jsou doby, kdy lidem vydržela televize 20 až 30 let, protože se jednoduše neporouchala.
To vám dnes nebude nic platné, protože na trochu starším přístroji si například zmíněný Netflix coby dominantní streamovací službu již nepustíte. Jak totiž informovala například společnost Sony, na mnoha jejích televizích už si tuto službu nepustíte. Jde o modely řad S9, W5 až W95 a X85 až X95, které jsou v České republice velmi silně zastoupeny.
Ukončování podpory probíhá právě teď. Nemělo by vás tedy překvapit, že pokud si budete chtít přehrát oblíbený seriál nebo jiný pořad, už vám to také nemusí být umožněno. Zda se vás to týká, zjistíte kontrolou modelového označení televize. Najdete ho v manuálu, pakliže ho stále máte, případně vytištěný na štítku někde na zadní straně televize. Seznam již nepodporovaných televizorů najdete na tomto webu. Podobné je to přitom i u dalších výrobců televizorů. Obvykle platí, že podpora těchto permanentních služeb končí někdy kolem 10. roku od uvedení daného přístroje na trh.
Čára přes rozpočet
“Najednou mi přestal fungovat Netflix, přitom televize pořád parádně běží. To mi jako chtějí říct, že si mám za 20 tisíc korun koupit nové zařízení? Copak nestačí, že jim každý měsíc platím nemalou částku? Tento přístup se mi vůbec nelíbí,” říká pan Miloslav.
Čtěte také: Nová televize v Česku pro všechny zdarma. Lidé jsou nadšení, Nova a Prima mohou rovnou zavřít
Jde skutečně o zajímavý postup. Je přitom otázkou, zda se neprotiví například snažení Evropské unie, která naopak chce, aby přístroje vydržely funkční co nejdelší dobu. Mimo jiné výrobcům nařídila, aby neukončovaly výrobu náhradních dílů a umožňovali opravitelnost elektroniky. Jenže co je to potom platné, když třeba televize zastarají způsobem, že si na nich už nic nepřehrajete?
Foto: Shutterstock
Já to vyřešil již před 12 lety, kdy jsem měl ještě “hloupou” TV, že jsem k ní připojil počítač sleciálně určený pro ni a používám TV de facto jako monitor. A mohu si pustit jakoukoli streamovací službu, buď tu, co je zdarma, nebo si zařídím předplatné. Jen to neovládám DO, ale myší a klávesnicí. A když se naskytne možnost, tak si film z nějakých platforem stáhnu. Dříve jsem v PC měl televizní kartu, ale s nástupem DVBT-2 bych musel pořídit novou, abych mohl nahrávat, ale zatím to není na pořadu dne. Nahrávat umí i TV, ale soubory lze přehrát i na ní, což mě štve. Tak si, asi, časem tu DVBT-2 kartu opatřím.
Zbytečně negativní informace. Ano, podpora TV přístrojů časem konci, přitom to ma celkem snadné řešení. Mam 11 let starou LCD, ktere podpora streamovacich služeb skončila pred 3 lety? Naprosto jednoduše se da koupit za cca 900,- Kč (dnes už i levněji, protože nabídka roste) google chrome cast. Taková “flashka” do hdmi portu, která vám udělá chytrou televizi z každé staré, která ma hdmi. Pak stačí mít v mobilním telefonu aplikaci dané stremovaci služby, kterou chcete a spojite s televizi. Tv si může stárnout jak chce a nezáleží na tom.. Navíc to rozšíří možnosti promítání na v podstatě veškerý obsah vašeho telefonu nebo tabletu, popř. počítače..