V České republice začíná být velkým tématem, čím se v blízké a střednědobé budoucnosti bude vlastně topit. Ze strany Evropské unie totiž už přicházejí poměrně silné tlaky na to, aby došlo k zákazu plynových kotlů. Nejprve by to mělo vypadat tak, že se přestanou prodávat, ovšem potom by mohlo dojít i na to, že se budou muset vyměnit tam, kde dosud slouží.
Jaké dostanete peníze
Podobně se to teď děje s kotly, které patří do 1. a 2. emisní třídy. Ty budete muset do září 2024 definitivně přestat používat. Pakliže tak neučiníte, dostanete pokutu ve výši 50 tisíc korun. Jednoho dne může podobné opatření začít platit i na plynové kotle, což by se dotklo obrovského množství domácností v Česku.
Že se něco děje, dokládají i dotace, které vypisuje Státní fond životního prostředí. V rámci oblíbeného programu Nová zelená úsporám lze už získat podporu na výměnu starého plynového kotle za tepelné čerpadlo.
“Dotace může dosáhnout až 50 % způsobilých výdajů, a to od 40 do 140 tisíc korun podle typu nového zdroje. Nově můžete získat podporu i na výměnu plynových kotlů a topidel starších 20 let,” uvádí web SFZP. Důchodci a nízkopříjmové domácnosti potom mohou získat ještě více, a to dokonce předem. Nemusí tedy platit takové částky, ale započtou si to rovnou s dotací.
Jak to bude vypadat?
Aktuálně platí na výměnu plynového kotle stále poměrně přísná pravidla. Předně musí být starý alespoň 20 let a musí být vyměněn za tepelné čerpadlo. To však zároveň předpokládá alespoň částečně zateplený dům, jinak by tento zdroj tepla neměl příliš smysl. V opačném případě je totiž čerpadlo velmi neúsporné a bylo by to jen kontrakproduktivní.
Čtěte také: Zákaz plynových kotlů. Už v roce 2025 se mají instalovat výhradně tepelná čerpadla
Očekává se však, že podmínky budou již brzy mírnější. Může dojít i k tomu, že bude dotována výměna jakéhokoliv plynového kotle za modernější zdroj tepla. Plynové kotle začínají totiž na úrovni EU vadit. Může se vám tedy vyplatit dobrovolná výměna, za kterou budete ještě bonifikováni dotací.
Foto: Shutterstock
Jako pracovník v oboru, jsem znechucen z toho jak to podáváte veřejnosti. Bylo by vhodné lidi méně strašit a podívat se třeba na stránky Gasnet.cz, kde máte krásně popsáno, že se pracuje na náhradě a to ve formě vodíku, tak aby šlo kotle zachovat a zároveň splňovat kritéria EU, akorát lidi strašíte, spousta lidí co přešla na tepelné čerpadlo, je silně nespokojená již po prvním roce užívání a rozhodlo se opět přejít zpět na plyn, pro velké domy jsou třeba tepelná čerpadla absolutní ekonomický nesmysl..
Ještě je jedno řešení, vystoupit z té poblblé unie a potom nic měnit nebudeme. Stejně tam vymýšlí samé nesmysly.
Kdo nepochopil, že článek je reklamní kampaň prodejců tepelných čerpadel a protiunijnich dezolátů je dement. Na topení v plynových kondenzačních kotlech není nic neekologického a jejich zákaz je fake. Budou se používat dokud bude plyn.
Prý 50%, až 140 tisíc dotace.
No mě nabízeli TČ pro rodinný dům za 380 tisíc a k tomu elektrický kotel za 220 tisíc ! A samozřejmě fotovoltaiku za 660 tisíc, ale tam by musela být rekonstrukce střechy za 1800 tisíc ?!! Což je celkem 3 milióny !
Takže až tak možná za 200 roků bych mohl našetřit, když teda nebudu jíst a vůbec nic kupovat a platit 🙁