Vláda postupně vyhlašuje přísnější a přísnější opatření, přičemž nedokáže udělat skutečně tvrdý krok, tedy lockdown na omezenou dobu, jenž je podle expertů nejspíš stejně nevyhnutelný. Díky němu by se navíc hospodářství z krize dostalo dříve, než postupným utlumováním a držením v nouzovém režimu.
Nelogická opatření
Zejména poslední série opatření potom čelí značné kritice veřejnosti i odborníků. Ti totiž příliš nerozumí jejich logice. Proč je například zakázáno vycházet po deváté hodině večerní, když ulice byly stejně vylidněné, vzhledem k tomu, že nebylo možné poskytovat žádné služby.
A proč vlastně došlo k zákazu maloobchodního prodeje v neděli a navíc byla prodejnám ještě omezena otevírací doba? Tato akce podle expertů nepřinese vůbec nic, protože lidé si stejně budou potřebovat nakoupit a naopak se v obchodech budou ještě více hromadit.
Na tento problém upozorňuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. “Dávali jsme jim data, jak se výrazně změnilo chování lidí. Zmizely úplně rodinné výlety do obchodů a zrychlil se i průchod prodejnou,” řekl pro blesk.cz.
V Polsku na to jdou přesně opačně
Upozornil také, že v posledních týdnech řada lidí začala do obchodů chodit právě v době, kdy v nich nebyl takový nával. Nakupovali například pozdě v noci. “Tohle všechno jim teď vláda sebrala. Jde to proti vyjádření, jak se snaží omezit sociální kontakty a aby se lidé nepotkávali,” uvedl Tomáš Prouza.
Prezident obchodníků se odkazuje také na data z Polska. Když zde na jaře zakázali nedělní prodej, tak v sobotu počet nakupujících narostl o třetinu a v pondělí o osmnáct procent. Poláci se z toho poučili a ve druhé vlně jdou přesně opačnou cestou. Nechávají své řetězce otevřené klidně non-stop sedm dní v týdnu.
V České republice na jaře platilo jiné opatření: vyhrazené nákupní hodiny pouze pro seniory. K tomuto kroku se vláda tentokrát zatím neuchýlila a podle Prouzy to nemá ani příliš cenu. “Půlka seniorů stejně chodila v jiné časy a žádný výrazný efekt to nemělo.” V tomto ohledu s obchodníky souhlasí i končící ministr zdravotnictví. “Nejprve to bylo v pozdějších hodinách a senioři argumentovali, že na ně nezbudou slevy. Pak se to přehazovalo na ráno a byly tu argumenty lidí, kteří se vraceli z různých služeb, že si nekoupí rohlík po ránu,” řekl před časem Roman Prymula.
Foto: Freepik