Vláda podle všeho znovu prodlouží platnost současných opatření, která však příliš nepomáhají. Odborníci varují, že v tomto režimu můžeme být dlouhé měsíce, protože nepřináší kýžený efekt. Lidé jsou ze všech možných zákazů unavení a nedodržují proto téměř nic. Například epidemiolog Roman Prymula řekl, že je třeba efekt opatření zhodnotit a zachovat pouze ta, která skutečně fungují. Ta je potom nutné vymáhat.
Na další paradox potom upozornil imunolog Jiří Beran. Ten napsal dopis premiérovi Andreji Babišovi a ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému. “Uzavření společnosti vede bohužel k většímu mezigeneračnímu přenosu viru, a proto vidíme nyní více infekcí mezi osobami staršími 65 let, a proto umírá z této kohorty každý den více a více lidí. Stačí počítat 5 dnů maximální inkubační doba, 7 dní průběhu k hospitalizaci a poté přichází úmrtí. Nemusím nosit respirátor na ulici, ale musím si ho vzít k babičce a dědovi!” varuje profesor Jiří Beran a upozorňuje na dopady opatření do společnosti, nad kterými se podle všeho nikdo příliš nezamýšlí. Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný zarytě trvá na tom, aby lidé nosili respirátor i na zcela prázdné ulici, protože takové je zkrátka nařízení.
Imunolog Jiří Beran potom poukázal také na problémy s očkováním. Upozornil na skutečnost, že v případě nepříjemných reakcí na vakcínu AstraZeneca je důvodem očkování lidí, kteří už covid prodělali. “Je to známá reakce antigenu a protilátek ve formě cirkulujících imunokomplexů, které dělají tu intravaskulární diseminovanou koagulaci. Na to stačí mít experimentálně očkovaných 45 000 lidí, aby každého hned napadlo,” uvedl Jiří Beran. Podle něj je z tohoto pohledu naprosto komické doporučení vakcinologické společnosti, aby lidé po prodělaném covidu očkovali už za sedm dní, a to rovnou dvěma dávkami. “To zabíjí a zneschopní lidí! Proč umírali klienti v DD ve Vrchlabí..? Je to totéž.” Naráží tak na skutečnost, že s očkováním lidí po koronaviru se mělo počkat, což by předešlo jak zdravotním problémům, tak by umožnilo získat protilátky většímu počtu osob.
Beran kritizuje také skutečnost, že se budou přednostně očkovat pedagogové. “Bojoval jsem za to a byl jsem jediný, aby se neočkovali pedagogové – byl jsem přehlasován prof. Chlíbkem a Dr. Smejkalem, a tak 300 000 pedagogů bude mít i termín druhé dávky, čímž se ze systému vytáhne 600 000 dávek, které budou chybět a lidé budou umírat.“
Profesor Jiří Beran naopak kvituje snahu expertů prosadit očkování jednou dávkou a prodloužení intervalu pro podání té druhé. Je to ale opožděná reakce, protože to samé navrhoval už před třemi měsíci. Ministerstvo zdravotnictví k tomu přitom dosud žádný postoj nezaujalo.
Foto: Shutterstock