Když člověk vyjede na dovolenou, obvykle jeho roky vypěstovaná ostražitost polevuje. Přeci jen nechce nad vším neustále přemýšlet a potřebuje se uvolnit, aby si zájezd náležitě užil. Čas od času na to doplatí, například tím, že v cizí zemi přeplatí nějakou službu, ale obvykle nejde o nic likvidačního, a tak nad tím většinou jen mávne rukou.
Tohle se může vážně vymstít
Jenže některá přehlédnutí a nedopatření vyjdou skutečně draho. Ačkoliv si mnozí myslí, že čeští mobilní operátoři se již umoudřili a oproti době před několika lety nabízejí vcelku rozumně naceněné služby, není tomu tak ve všech případech. Zejména když vycestujete do ciziny, můžete hodně rychle uvíznout v pasti.
Jak se totiž ukazuje, výhodné volání a data v rámci tuzemských balíčků mají zákazníci operátorů pouze v zemích Evropské unie, které jsou většinou označovány jako zóna 1. Tam skutečně nemusíte mít strach, že byste něco špatně aktivovali a za služby platili nehorázné sumy. Horší už je to v zóně dva, kde jsou některé, zejména potom datové služby, už opravdu hodně drahé a nemá smysl je využívat, protože při větším objemu dat byste se dostali do tisíců korun.
Opravdovou vychytávkou je však takzvaná zóna 3. Tam u některých operátorů narazíte na skutečné vychytávky. A můžete se také velmi jednoduše přehlédnout. Zatímco jsme už roky zvyklí, že se data počítají na gigabajty, přičemž tato jednotka většinou stojí pár desetikorun až stokorun, v zemích třetí zóny se počítá po 1 MB, tedy tisícině gigabajtu. Má to svůj důvod. Tato jednotka, která představuje například stažení jednoho emailu a telefonem proběhne za zlomek vteřiny, totiž stojí u jednoho z operátorů až 360 korun.
Dejte pozor na aktivaci
Ano, čtete správně. Pokud byste chtěli v této zóně, kam spadají třeba země Jižní a Střední Ameriky, ale také oblíbené Tunisko, vyčerpat jeden gigabajt dat, stálo by vás to 360 tisíc korun. To už je opravdu likvidační částka.
Většina lidí v takovém případě přijde jen o nějakou tu tisícovku, protože operátoři se pochopitelně jistí a prvotní data v těchto případech omezují, například částkou 1500 korun. Poté už musíte potvrdit, zda si skutečně data přejete čerpat dále. To sice dobrovolně asi nikdo neudělá, ovšem může dojít k pomýlení, nepochopení či nějaké chybě a člověk si datový provoz aktivuje. A potom létají statisíce a miliony.
Vyjádření T-Mobile
“Na žádné šílené sumy nedojde, koncový zákazník T-Mobile je mimo EU 100% chráněný. Po vystoupení z letadla a vypnutí letového režimu dostávají zákazníci T-Mobile uvítací textovou zprávu s přehledem informací o cenách platných pro danou zónu. Co se týče dat, uživatele z této uvítací SMS nasměrujeme automaticky na naši bezplatnou stránku, kde si zákazník vybírá a potvrzuje, že chce zakoupit balíček. Nic tedy nemusí nikde složitě hledat. Balíčkem je zákazník rovněž chráněn, má svůj jasný strop a tak i jednoduchý přehled o tom, kolik utratí, což může přehledně kontrolovat i v aplikaci Můj T-Mobile. Např. v Dubaji je cena za balíček 500 MB 699 Kč. Náš koncový zákazník tedy nemá v zemích 2. a 3. zóny automaticky data zapnuta, nic se mu samovolně nespouští a dokud si nevybere balíček, je datový roaming blokován, čímž je preventivně chráněn.“
Foto: Shutterstock
Czekšmejd v každé oblasti. Nic nového co by tu ještě nebylo. Zlodějna za zlodějnou. Rozumní a ti co je nic v kotlině nedrží za nohu, už tam dávno nežijí…
Nnno…i v EU jsem data absolutně neměla!!!!!! Takže….