V posledních letech se zejména ve Spojených státech znovu ve větší míře rozšířil fenomén opiátů, jimiž se každým rokem předávkuje více a více lidí. Opium je však lidem známe již tisíce let. Co to vlastně je opium? Jde o zaschlou šťávu z nezralých makovic máku setého. Makovice se nařezávají speciálním nožíkem, a poté z nich vyteče lepkavý latex tvrdnoucí na vzduchu. Součástí této látky je několik opiových alkaloidů, jako jsou například morfin či kodein. Látka má narkotické účinky spojené s utišením bolesti a euforií. Dnes je opium používáno ve farmaceutickém průmyslu, kde jsou určité alkaloidy z opia extrahovány a využívány jako analgetika. Dále se opium zneužívá k výrobě heroinu.
Prvopočátky opia v lidských dějinách
Jak již bylo zmíněno, opium lidé znají tisíce let. Prvními lidmi, kteří přišli na účinky opia a začali ho cíleně pěstovat byli mezopotámští zemědělci, a to zhruba 8 000 až 5 000 let př. n. l. Díky syrským nomádských obchodníkům se pak znalost užívání opia šířila po celém Blízkém Východu. Omamné účinky opia byly známé již staroegyptským lékařům. Do Evropy se opium dostalo za rozkvětu starověkých řeckých městských států a z tehdejších pověstí víme, že makovice byly zasvěceny bohu spánku Morfeovi. Přes arabské obchodníky se pak později dostalo opium také na východ do Indie.
Novověké opiové problémy
S rozšíření tabáku v 16. a 17. století se také rozvíjely techniky umožňující kouření opia. O století později pak byla založena anglická Východoindická společnost v Bengálsku a získala opiový monopol. Na starém kontinentu se opium běžně a legálně dodávalo lékařům a lékárníkům, zejména pak ve viktoriánské Anglii. Špatná situace však nastala v Číně 18. století, kam bylo opium přiváženo zejména z Britské Indie a mezi Číňany se tato droga rozšířila možná až nečekaně rychle. Tato situace došla až do bodu, kdy se počet lidí, závislých na této droze, přiblížil 20 milionům. Tato čísla jsou odhadována z období na počátku 19. století. Kompetentní síly se tuto situaci snažily vyřešit tak, že byl zakázán opiový obchod s Velkou Británií a 20 283 beden opia bylo demonstrativně vhozeno do moře. Na tuto akci navázaly opiové války s Británií mezi lety 1839 – 1843 a 1856 – 1858. Na počátku 20. století byl vydán vládní edikt, který znamenal konec pro kuřárny opia i zabavení pozemků, kde se pěstoval mák. Dnes je obchod s opiem soustředěn zejména v Afghánistánu a v Indii bez větších problémů najdete i opiovou kuličku zvanou gálí, která se dává pod jazyk a zapíjí se silným čajem
Foto: Shutterstock, zdroj: Asiapacificcurriculum, Smithsonianmag
Hezký song na toto téma má Portugalská gothic/blackmetalová grupa Moonspell!!!!!Jmenuje se jednoduše Opium!!!!!§§