Pravděpodobně víte, že 70 % naší tělesné hmotnosti tvoří voda. A právě proto, aby bylo naše tělo zdravé, musí být neustále dobře hydratované. Pokud náhle dojde k nadměrnému snížení objemu vody v našem těle, zvýší se současně i koncentrace soli, zhorší se funkčnost našich důležitých orgánů, včetně ledvin nebo srdce.
Jak poznat, zda má tělo dostatek vody? Mnoho lidí se řídí až výrazným signálem, kterým je žízeň. Jenže mnoho odborníků tvrdí, že v tuto chvíli už máme v těle vody dost vážný nedostatek a zaděláváme si na vážné zdravotní potíže. Je proto třeba se naučit vnímat signály těla, kdy máme v těle vody málo nejen krátkodobě, ale hlavně dlouhodobě. Orientujte se i podle dalších tělesných signálů.
Sledujte barvu moči
Moč by měla být za běžných okolností světle žlutá. Pokud ale výrazně ztmavne, dojde k její nadměrné koncentraci, neobsahuje dostatek vody a tělo se nemůže dobře detoxikovat a čistit. Jakmile zvýšíme pitný režim, dostatečnou hydrataci poznáme podle toho, že naše moč do několika hodin zesvětlá.
Důležitá je i frekvence močení
Velmi důležitá je i frekvence našeho močení. Toaletu byste měli navštívit alespoň 4x až 5x denně. Pokud je to ale méně, okamžitě začněte doplňovat do těla tekutiny.
Při dehydrataci vzniká zácpa
Pokud organismu schází voda, tělo si ji odčerpává i ze střev a výsledkem je opravdu dost tuhá stolice, která způsobuje velmi nepříjemnou zácpu.
Hlad může vzniknout i při dehydrataci
Příznakem nedostatku tekutin není jen žízeň, ale i hlad, který se může projevit i při dehydrataci těla. Pokud soustavně málo pijete, směřujete k nadváze a obezitě.
Objevuje se suchá pokožka
Nedostatek vody v těle se projevuje i přímo na kůži. Výsledkem bývá suchá, tuhá a šupinatá kůže. Nejdříve se projeví na kloubech našich rukou.
Zvýšená únava
Voda je důležitá pro krevní oběh a okysličení těla. Při únavě proto zkuste zvýšit příjem tekutin. Únava zmizí a budete mít více energie.
Foto: Shutterstock