Hrůzný případ se stal v Egyptě. Zde před soudem skončil muž, který svým dcerám přislíbil vakcínu proti koronaviru. Ta, jak známo stále není dostupná, ovšem v tomto případě šlo stejně jen o záminku, jak dívky dovést k lékaři, který provedl odsouzeníhodný zákrok v podobě ženské obřízky. Také on půjde před soud. Ženská obřízka je totiž v této muslimské zemi zakázaná, ale podle všeho se stále najdou tací, kteří ji vyžadují, respektive provádějí.
Povedený otec
Otec dívky vylákal se záminkou, že je třeba se nechat očkovat proti obávanému koronaviru. Jeho dcerám ještě nebylo ani 18 let. Když dorazily k lékaři, ten jim skutečně píchl injekci, domnělou vakcínu. Šlo však o uspávací látku. “Ztratily vědomí, a jakmile se probudily, zjistily, že jsou svázané dohromady. V oblasti genitálií cítily bolest,” uvedl státní prokurátor v obžalobě otce.
Když se dívky dostaly domů, o celé věci informovaly svou matku, která je s otcem rozvedená. Ta okamžitě upozornila úřady, jež začaly konat. Ženská obřízka je v Egyptě zakázána od roku 2008. Dlouhou dobu tento zákaz ale mnozí nerespektovali, a tak vláda přistoupila v roce 2016 k výraznému zvýšení trestů pro lékaře, kteří zákrok provedou. Ti mohou strávit ve vězení až sedm let. “Objednavatelům” ženské obřízky pak hrozí tříletý trest odnětí svobody.
Děsivé statistiky
Některé soudy však k provinilcům stále přistupují velmi liknavě. V květnu tohoto roku byl na kauci propuštěn lékař, po jehož “práci” vykrvácela dvanáctiletá dívka. Tento případ přitom mezi Egypťany vzbudil značný hněv a do ulic se nešlo především kvůli opatřením proti koronaviru. Hněv tak byl ventilován především na sociálních sítích.
Dětský fond OSN vydal v roce 2016 znepokojující zprávu. Vyplývá z ní, že obřízku podstoupilo celých 87 % egyptských žen ve věku 15 až 49 let. Velká část zákroků bývá prováděna na soukromých klinikách, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy dojde na zákrok “podomácku”.
Ženská obřízka je kvůli své bolestivosti pro ženy ve většině zemí světa zakázána. Jde o odstranění části nebo celých zevních pohlavních orgánů ženy. Může způsobovat celoživotní problémy, například infekce, bolestivou menstruaci, neplodnost či narušení psychiky. Vzhledem ke spartánským podmínkám a silnému prokrvení pohlavních orgánů je při takovém zákroku vysoké riziko smrti.
Foto: Freepik