Možná také patříte mezi ty, kteří si čas od času rádi zavzpomínají na to, jaké byly v dobách minulého režimu kvalitní potraviny. Sice jich nebylo mnoho a regály občas zely spíše prázdnotou, ale když už se něco vyrobilo, mělo to pořádnou kvalitu.
Velmi kvalitní potraviny
Nebo se to lidé alespoň domnívají, když to potom porovnávají s potravinami, které se prodávají v dnešních obchodních řetězcích a které jsou svým složením už často spíše umělé než čerstvé a chutné.
Vlastně je to zajímavé myšlenkové cvičení. Bylo to lepší tehdy, když sice nebylo moc na výběr, ale když už těch pár potravin chutnalo opravdu tak, jak mělo. Nebo je to lepší dnes, kdy je v každém supermarketu tisíce různých položek, ale na málokteré si pochutnáte. Pochopitelně jde pouze o jeden úhel pohledu na jinak velmi komplexní záležitost.
Platí však, že potraviny za bolševika nebyly kdovíjak špatné. Platilo to hlavně o uzeninách, na které pamětníci rádi vzpomínají. Dnes jsou v nich už totiž různé přídavné látky a konzervanty, které jsou mnohdy dokonce škodlivé.
Velmi zajímavý test teď udělal youtuber Starej Fotr, kterému se do rukou dostaly 70 let staré konzervy s uzeninou. A on se je rozhodl na kameru otevřít, a podívat se, co se v nich nachází, případně i ochutnat. A nutno říct, že je to opravdu mimořádně zajímavá záležitost.
Tohle se nečekalo
První se na řadu dostaly mimořádně oblíbené Frankfurtské párečky, které tehdy byly už docela drahým zbožím, protože přišly na 20 československých korun. Když je tester otevřel, vyvalila se na něj příjemná kouřová vůně uzeniny. Pravdou je, že párky už byly víceméně na kaši, byť držely tvar, a při ochutnání měly železitou stopu, protože strávily v konzervě dlouhou dobu. Jinak jim ale nebylo vůbec nic.
Další byla na řadě Pražská šunka, což byl jeden z největších vývozních taháků socialistického režimu. Tato pochoutka se vyvážela na západ, což ale skončilo poté, co se ukázalo, že obsahuje velké množství polychrolovaných bifenylů (PCB). Ty do potravin pronikly proto, že se v hospodářských budovách používaly nátěry s vysokým obsahem olova. Na západě na to rychle přišly, ale v tuzemsku se takové potraviny vesele konzumovaly nadále.
Jakmile došlo k otevřené šunky, která je stará 70 let, ukázalo se, že už tam byly stopy něčeho, co připomínalo plíseň. Mohlo však jít také o výsledek oxidace v měděné nádobě. Ale jinak šunka vypadal velmi chutně a masitě.
Foto: Shutterstock