I ten, kdo úplně nedisponuje historickými znalostmi, si jistě vybaví filmový trhák Gladiátor, kde Joaquin Phoenix jako římský císař rozhoduje o životě nebo smrti gladiátorů jednoduchým gestem- palcem vzhůru nebo naopak směrem k zemi. Spolu s neproniknutelným výrazem v obličeji toto gesto tvořilo působivou podívanou a i když dnes se již takto nepoužívá, přesto je velmi oblíbeným vyjádřením sympatií. Nebo ne?
Jiný kraj, jiný mrav
Palce nahoru na nás číhají na každém rohu a to většinou v tom pozitivním smyslu. Dáváme „lajky“ na sociálních sítích, vkládáme emotikony do zpráv nebo tímto jednoduchým gestem pochválíme kamarádčin svetr. Jsou však země, kde bychom své sympatie měli raději vyjádřit jiným způsobem. Například v Thajsku se palec nahoru používá jako vyjádření vyplazeného jazyka a v Řecku nebo Itálii znamená naopak vulgární vyjádření nesympatií. Letní dovolená u moře hned vypadá poněkud nebezpečněji, že?
Stopem křížem krážem
Rozhodli jste se vydat stopem přes Irák nebo Írán? No, doporučujeme natrénovat jiný styl stopování, než jaký známe u nás. Klasickým zvednutým palcem u silnice byste si v těchto zemích mohli pěkně zavařit. Tam totiž toto gesto znamená v podstatě totéž, co u nás zvednutý prostředníček. A představte si „vyfakovat“ obyvatele Iráku nebo Íránu. O takovém dobrodružství se vám jistě ani nesnilo. Ale pokud přece jen toužíte po tom pravém vzrušení, vydejte se do Izraele, zadívejte se na prvního Izraelce a zvedněte palec. Tam totiž může být toto gesto pochopeno jako pobídka k milostnému aktu, zejména homosexuálnímu. A hned budete mít po prázdninách o čem vyprávět.
Jak je vidět, i taková na první pohled nevinná gesta vám mohou při vašich cestách nepěkně zavařit. Vždy se vyplatí před každým vycestováním důkladně si zjistit informace o dané zemi a raději se naučit pár pojmů z jejich jazyka, než spoléhat na dorozumívání „rukama nohama“.
Foto: Shutterstock, zdroj: thrillist, henglishlive
No jó – jiný nkraj , jiný mrav!!!!!!!!!§§§§